Do Prahy se opět sjeli protestující zemědělci. Mohou zkomplikovat dopravu

před 1 měsíc 68

Na několika místech na pomezí Prahy a Středočeského kraje se časně ráno začali sjíždět z různých směrů protestující zemědělci s traktory či nákladními auty. Ze shromaždišť ve Vestci, Jesenici, Letňanech, v Nové Vsi u Českého Brodu, v Kněževsi a Hostivici mají vyrazit po 06:00 do centra hlavního města. Dnešní jízdou po Praze a demonstrací před Strakovou akademií chtějí dát najevo, že vláda podle nich neřeší jejich problémy. Policisté upozorňují, že zemědělský protest s pomalu jedoucí technikou může komplikovat dopravu na příjezdech do Prahy i ve městě. Očekává se účast stovek strojů a tisíců lidí.

Například z Letňan vyrazilo před půl šestou podle zpravodajky ČTK asi třicet traktorů a další zemědělské techniky směrem na Letnou. Původně se měly stroje seřadit na parkovišti u obchodního centra. Šlo ale o soukromý pozemek a protestující neměli od OC Letňany povolení k zaparkování, ochranka jim proto přístup k parkovišti zatarasila. Vozidla se tak seřadila na křižovatce a první část traktorů z Mladé Boleslavi a okolí vyjela směrem do Prahy asi o půl hodiny dříve, než bylo v původním plánu.

Zemědělci plánují zhruba od 07:00 do 11:00 jezdit okružní trasou okolo Letenských sadů, a to přes nábřeží Edvarda Beneše, Chotkovy sady a ulicemi Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k úřadu vlády. V poledne pak začne demonstrace před sídlem vlády, kde se s účastníky dnešního protestu chce setkat ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dal najevo, že se zemědělci je připraven dál jednat o jejich požadavcích, ale nebude se rozhodovat pod ultimáty.

Video placeholde

Tisková konference ministra Výborného k protestu farmářů • ČTK/Blesk

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Protestní akci svolali na dnešek představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu, podpořili ho i zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Výborný už dříve řekl, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů, těm však podle jejich vyjádření taková pomoc nestačí.

Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropského protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

Přečtěte celý článek