Do restaurací chodí oproti době před covidem polovina lidí. Ceny rostou

5 měsíce starý 34

Aktualizováno 15:26 7. dubna 2022, 14:27 Autor: ČTK

Oběd v restauraci v březnu podle společnosti Edenred meziročně zdražil asi o 15 korun na 156 korun. Nejdražší obědy byly v Praze, průměrná cena činila zhruba 175 korun. Jídlo může v důsledku vysoké inflace a dalších nákladů provozovatelů stravovacích zařízení dál zdražovat.

Restaurace, ilustrační foto

Restaurace, ilustrační foto
FOTO: Pixabay

Počet lidí, kteří šli v březnu do restaurace na oběd, poprvé od září 2020 překonal hranici 50 procent proti době před koronavirovou krizí. Růst spotřebitelských cen je v dalším období může od návštěvy ale odradit. Společnost Edenred, která se zaměřuje na zaměstnanecké benefity, to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Ve srovnání se třetím měsícem roku 2020 Češi za oběd v restauraci letos v březnu zaplatili o přibližně 35 korun více. Od března 2017 průměrná cena vzrostla o 48 korun. Společnost Edenred upozornila, že růst výdajů na obědy dlouhodobě převyšuje nárůst reálných příjmů. "V pětiletém horizontu útraty v restauracích vzrostly o 45 procent, nárůst příjmů byl ale za srovnatelné období o osm procentních bodů nižší," uvedla firma.

Nejrychleji jídlo a útraty v restauracích podle Edenred stoupají od přelomu jara a léta předloňského roku, tedy v době prvního rozvolnění protiepidemických opatření. Aneta Martišková zodpovědná v Edenred za firemní vztahy řekla, že dlouhá léta se ve stravovacích provozech mimo hlavní město dal oběd pořídit kolem 100 korun, v současné době většinou ale nestačí ani 150 korun.

Nejvýrazněji rostou ceny obědů v Plzni, za poslední dva roky to bylo asi o čtvrtinu, za posledních pět let o 52 procent na současných 162,5 koruny, vyplývá z dat Edenred. V Čechách lidé zaplatí za obědy v průměru o osm korun více než na Moravě.

Údaje o cenách obědů vyplývají z Ticket Restaurant Card Indexu sestaveného z plateb zhruba 220.000 majitelů nejrozšířenější stravenkové karty Ticket Restaurant.

Restaurace zaznamenaly v březnu podle Edenred nejlepší výsledky za poslední měsíce. Kromě toho, že počet hostů v době oběda činil 52 procent proti předcovidovému období, počet zakoupených jídel spolu s rozvážkou dosáhl asi dvou třetin předkrizových hodnot.

Inflace v únoru podle Českého statistického úřadu meziročně stoupla na 11,1 procenta a byla nejvyšší od června 1998. V lednu činila 9,9 procenta. "Když je inflace v pásmu, na které jsme byli zvyklí v předchozích létech, tak to na chuti lidí chodit do restaurací po celý rok nijak neubírá, při současném prudkém růstu cen ale může dojít ke změně spotřebitelského chování," dodala Martišková.

Zdroj