Do sbírky potravin se dnes zapojilo 1194 prodejen, více než loni

3 měsíce starý 100

foto Lidé se mohli 20. listopadu 2021 ve zhruba 1300 obchodech po celé České republice zapojit do podzimního kola Sbírky potravin, kterou pořádá Česká federace potravinových bank. Snímek je z obchodu Billa v Havlíčkově ulici v Jihlavě.

Praha - Do jarní potravinové sbírky se od dnešního rána zapojilo 1194 kamenných prodejen, což je zhruba o 400 více než před rokem. Obchody zároveň na celý víkend zvýšily počet zaměstnanců pro výběr pomoci. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Podle organizátorů jsou potravinové banky v posledních měsících pod enormním náporem, důvodem je zejména zdražování potravin a narůstající počet lidí ohrožených chudobou. Poptávku po pomoci navíc zvyšuje i uprchlická krize, lidé už v uplynulém měsíci darovali skoro 100 tun potravin pro ukrajinské uprchlíky.

Celonárodní sbírka potravin se tradičně koná dvakrát ročně. Lloni na podzim v ní lidé darovali kolem 580 tun potravin a drogistického zboží pro potřebné, dalších 450 tun pomoci pak nashromáždily potravinové banky loni na jaře. Letošní jarní kolo sbírky začalo už v úterý v on-line obchodech potravin, kde bude možné darovat pomoc ještě následující skoro dva týdny. Během víkendu pak jsou sbírky i v kamenných prodejnách.

"Potřeba potravinové pomoci trvale stoupá. V současné době o to víc vlivem velkého zdražování. A stále více lidí se ocitá na hranici chudoby nebo v nouzi, kdy nějakou potravinovou pomoc potřebují," řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Potřebu pomoci podle ní prohloubila i válka na Ukrajině a s ní spojená uprchlická krize. Láchová v této souvislosti uvedla, že lidé v posledním měsíci spontánně darovali pomoc v objemu téměř 100 tun potravin.

Na značnou poptávku po pomoci z potravinových bank upozornil i Prouza. Podle něj bude letos rekordní objem pomoci ze strany obchodů. Letošních 1194 zapojených prodejen označil Prouza za nejvyšší pro jarní termín sbírky. Zároveň doufá, že rekordní bude i množství vybrané pomoci. Přesná čísla budou mít organizátoři až po ukončení sbírky v on-line obchodech.

Mezi nejpotřebnější zboží patří podle Láchové konzervy, těstoviny, luštěniny nebo rýže, které jsou podle ní ve skladech potravinových bank dlouhodobě nedostatkovými surovinami. Vybrané potraviny podle Láchové budou směřovat zejména k rodinám v krizi, samoživitelům, seniorům nebo do služeb, kde se pečuje o děti.

Sbírka potravin se od roku 2019 koná dvakrát ročně, organizuje ji Česká federace potravinových bank se Svazem obchodu a cestovního ruchu a také obchodními řetězci a dalšími partnery. Kvůli pandemii se předloňské jarní kolo sbírky nekonalo.

Zdroj