Do sbírky potravin se zapojilo 1194 prodejen. Za poslední měsíc darovali lidé více než 100 tun jídla

3 měsíce starý 102

Do jarní potravinové sbírky se od sobotního rána zapojilo 1194 kamenných prodejen, což je zhruba o 400 více než před rokem. Obchody zároveň na celý víkend zvýšily počet zaměstnanců pro výběr pomoci. Novinářům to v sobotu řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky (SOCR) Tomáš Prouza.

Praha 13:15 23. dubna 2022

Celonárodní sbírka potravin se tradičně koná dvakrát ročně (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle organizátorů jsou potravinové banky v posledních měsících pod velkým náporem, důvodem je zejména zdražování potravin a narůstající počet lidí ohrožených chudobou. Poptávku po pomoci navíc zvyšuje i uprchlická krize, lidé už v uplynulém měsíci darovali skoro 100 tun potravin pro ukrajinské uprchlíky.

Celonárodní sbírka potravin se tradičně koná dvakrát ročně. Loni na podzim v ní lidé darovali kolem 580 tun potravin a drogistického zboží pro potřebné, dalších 450 tun pomoci pak nashromáždily potravinové banky loni na jaře.

Jízdní kola i sedací souprava. Resort podle kontrolorů proplácel potravinovým bankám i to, co neměl

Číst článek

Letošní jarní kolo sbírky začalo už v úterý v on-line obchodech potravin, kde bude možné darovat pomoc ještě následující skoro dva týdny. Během víkendu pak jsou sbírky i v kamenných prodejnách.

„Potřeba potravinové pomoci trvale stoupá. V současné době o to víc vlivem velkého zdražování. A stále více lidí se ocitá na hranici chudoby nebo v nouzi, kdy nějakou potravinovou pomoc potřebují,“ řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Potřebu pomoci podle ní prohloubila i válka na Ukrajině a s ní spojená uprchlická krize. Láchová v této souvislosti uvedla, že lidé v posledním měsíci spontánně darovali pomoc v objemu téměř 100 tun potravin.

‚Síla internetu‘. 100 tisíc za Granko z roku 1981, peníze pomohou Ukrajině

Číst článek

Na značnou poptávku po pomoci z potravinových bank upozornil i Prouza. Podle něj bude letos rekordní objem pomoci ze strany obchodů. Letošních 1194 zapojených prodejen označil Prouza za nejvyšší pro jarní termín sbírky. Zároveň doufá, že rekordní bude i množství vybrané pomoci. Přesná čísla budou mít organizátoři až po ukončení sbírky v on-line obchodech.

Mezi nejpotřebnější zboží patří podle Láchové konzervy, těstoviny, luštěniny nebo rýže, které jsou podle ní ve skladech potravinových bank dlouhodobě nedostatkovými surovinami. Vybrané potraviny podle Láchové budou směřovat zejména k rodinám v krizi, samoživitelům, seniorům nebo do služeb, kde se pečuje o děti.

Sbírka potravin se od roku 2019 koná dvakrát ročně, organizuje ji Česká federace potravinových bank se Svazem obchodu a cestovního ruchu a také obchodními řetězci a dalšími partnery. Kvůli pandemii se předloňské jarní kolo sbírky nekonalo.

ČTK

Zdroj