Do škol se přihlásilo 40 tisíc ukrajinských dětí. Mnohem méně, než jsme čekali, řekl Kuba

4 měsíce starý 115

Podle statistik v Česku mělo být kolem 70 tisíc dětí, které se měly přihlásit do září k povinné školní výuce. „Přihlásilo se mnohem méně dětí, než jsme čekali. Statistiky neplatí, některé děti se s rodiči zřejmě vrátily na Ukrajinu, jiné odjezd do září plánují,“ vysvětlil Kuba. Situaci přirovnal k pohybu v tekutých píscích.

Zároveň se hejtman chce připravit na září, pokud by si někteří rodiče návrat na Ukrajinu rozmysleli a v Česku s dětmi zůstali. V září ale už podle Kuby nebude možné pro nezapsané děti výuku připravit, proto má podle něj ministerstvo školství pracovat na scénářích pro jiné zajištění povinné výuky. „Budeme muset vymyslet volnější výukové podmínky, například variantu on-line výuky,“ uvedl. Také kvůli tomu chce jednat s ukrajinskou stranou.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jsou čísla z přijímacích řízení nižší, než vláda předpokládala. Ve spolupráci s kraji a obcemi bude podle něj stát dál situaci řešit. „Musíme počítat s tím, že se čísla budou pohybovat,“ uvedl. Vláda bude hledat alternativní cesty k tomu, jak povinnou školní docházku zabezpečit.

Někde se děti nevejdou

Protože se do škol přihlásilo méně dětí, kapacity by podle Kuby měly stačit. „Ale někde se bude dít to, že v některém městě bude problém, že se děti nevejdou. Zápisy končí zítra, takže je potřeba, aby se to dofinalizovalo a abychom se pak koukli na mapy a věděli, že například v Kolíně máme problém ve dvou školách a v Budějovicích ve třech, a aby ministerstvo řeklo, jak to bude řešit,“ řekl CNN Prima NEWS.

Problémy s kapacitami podle hejtmana nebudou po celé republice, ale lokálně kolem okresních měst, a více ve Středočeském kraji a v Praze.

Kuba zároveň navrhl i řešení přeplněných kapacit. „Ministerstvo to bude řešit například tak, že dá peníze na drobné stavební úpravy těm, kteří potřebují vybourat jednu učebnu a udělat z ní dvě malé nebo něco takového. Také je potřeba, aby případně řeklo, jaké kroky udělá k tomu, aby to personálně pokrylo,“ zdůraznil.

Podle Fialy do Česka přišlo od konce února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, 390 tisíc uprchlíků. Víc než 80 tisíc jich našlo uplatnění na pracovním trhu.

Zdroj