Do školek a škol nastoupilo 26 500 uprchlíků, míst je zatím podle ministerstva dost

5 měsíce starý 95

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) na konci března uvedl, že v Česku se registrovalo asi 125 tisíc ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let. Jeho úřad již dříve odhadoval, že do školek by mohlo ještě tento školní rok nastoupit kolem sedmi tisíc ukrajinských dětí a do základních škol 26 250.

Podle průzkumu resortu bylo v mateřinkách k 7. dubnu 3310 ukrajinských dětí a v základních školách 23 204. Nejvíc se jich zapsalo do zařízení v Praze. Školky v hlavním městě jich přijaly přibližně 580 a základní školy 4170. Toto množství tvoří zhruba šestinu všech ukrajinských uprchlíků, kteří do mateřských a základních škol v Česku začali chodit. Praha zároveň patří mezi tři regiony, kde jsou kapacity zařízení nejvíce zaplněné. Zbývá v ní kolem 620 míst ve školkách a 8040 v základních školách.

Na druhé pozici v množství přijatých je Středočeský kraj. Ten je druhý i co se týče největšího množství volných míst ve školkách. Má jich k dispozici ještě okolo 1360. Více míst nabízí už jen Moravskoslezský kraj. V mateřinkách jich má neobsazených zhruba 1670 a v základních školách 19 900.

Naopak nejplnější jsou už nyní kapacity v Karlovarském kraji, který má ve školkách asi čtyři sta volných míst a v základních školách 5800. Málo místa je také v Libereckém kraji, který zároveň přijal dosud nejméně uprchlíků. Do mateřských škol jich tam nastoupilo 107 a do základních kolem 770. S výjimkou Libereckého, Olomouckého a Zlínského kraje přijaly všechny regiony do základních škol už víc než tisíc žáků.

Navýšení kapacit

Pro umístění dětí přicházejících z Ukrajiny vykázaly k 7. dubnu mateřinky po celém Česku ještě 12 896 a základní školy 150 458 volných míst. V případě potřeby by pak podle zjištění ministerstva mohlo od září ve školkách vzniknout dalších asi 9530 nových míst a v základních školách 35 257. Nejvíce by se mohly zvýšit kapacity školek ve Středočeském kraji a škol v Moravskoslezském kraji.

Současné kapacity škol zjišťovalo ministerstvo v mimořádném sběru dat od 28. března do 7. dubna. Výsledky průzkumu podle Gazdíka poslouží jako přehled v integraci ukrajinských dětí do škol a budou s nimi pracovat vládní úřady i regionální samospráva. Podle ředitele odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václava Jelena mohou už nyní školy údaje v systému i postupně aktualizovat. Čerstvá data budou mít k dispozici kraje i další instituce zapojené do koordinace umisťování uprchlíků v Česku.

Česko udělilo přes 283 tisíc víz

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku speciální víza přes 283 tisíc uprchlíků. V pondělí jich úřady vydaly 3935, víc než v několika předchozích dnech. Vyplývá to z údajů, které na Twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Do republiky dorazilo od konce února podle odhadů přes 300 tisíc ukrajinských uprchlíků. 

Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se dosud nahlásilo téměř 166 500 lidí z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo přes 3,5 tisíce. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky více než třetina, se registrovat nemusí.

Zdroj