Do Sýrie se z Náhorního Karabachu vrátilo 900 bojovníků

1 měsíc starý 11

Ázerbájdžánský voják na obrněném transportéru v Náhorním Karabachu Foto: Aziz Karimov, Reuters

Do Sýrie se z Náhorního Karabachu vrátilo 900 bojovníků

V několika vlnách jich už dorazilo 900, oznámil SOHR. „Další skupiny budou následovat. Do Ázerbájdžánu bylo vysláno celkem 2580 bojovníků,” sdělil šéf SOHR Abdar Rahmán. Podle jeho informací v boji zahynulo 293 z nich.

Bojovníci se vracejí do severní Sýrie, kterou má pod kontrolou Turecko, jde zejména o region v okolí Afrínu, Džarábulusu a Al-Bábu, uvedl SOHR.

Turecko ze syrských povstalců před pár lety utvořilo Syrskou národní armádu (SNA), kterou použilo při invazi do Sýrie s cílem získat kontrolu nad severem Sýrie, odkud vytlačilo kurdské bojovníky.

Turecko také některé tyto bojovníky vyslalo do Libye, aby podpořili mezinárodně uznávanou vládu.

Ve válce o Náhorní Karabach Turecko podporovalo Ázerbájdžán. Podle Arménie, ale i francouzské tajné služby byli tito bojovníci vysláni do Náhorního Karabachu.

Ázerbájdžán jejich nasazení popíral a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je vždy dementoval.

Agentura AFP citovala nejmenovaný diplomatický zdroj, podle nějž je pro zajištění stability Náhorního Karabachu nezbytné, aby odtud odešli zahraniční bojovníci. Žoldnéři byli posíláni nejen ze Sýrie, ale i z Libye, kde Turecko rovněž působí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj