Do ulic ruských měst vyšli lidé na podporu uvězněného Navalného, policie jich přes tisíc zadržela

1 měsíc starý 13
  • Média citují odhad ministerstva vnitra, že všech protestů se dohromady zúčastnilo kolem 14 000 lidí | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters
  • Další fotografie (5)

Ruští policisté zadrželi více než 1004 demonstrantů během protestů na podporu uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného. Uvedl to web OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Nejvíc zadržených je v Ufě, Petrohradu a Kemerovu. Protesty se konají v den, který si prezident Vladimir Putin vybral pro svůj každoroční projev před zákonodárci.

Moskva 21:34 21. 4. 2021(Aktualizováno: 22:50 21. 4. 2021)

Zátahy proti organizátorům zahájily úřady už o víkendu a pokračovaly dopoledním zatčením Navalného mluvčí Kiry Jarmyšové a právničky Navalného protikorupčního fondu Ljubvi Sobolové.

Média citují odhad ministerstva vnitra, že všech protestů se dohromady zúčastnilo kolem 14 000 lidí, přičemž organizátoři jen v Moskvě očekávali až 100 000. Server OVD-Info večer informoval o více než tisíci zadržených.

‚Rovnají se mučení.’ Amnesty International odsoudila podmínky, ve kterých se ve vězení nachází Navalnyj

Číst článek

Experti na lidská práva Organizace spojených národů vyzvali Rusko, aby umožnilo vězněnému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému lékařskou evakuaci do zahraničí a přístup k jeho vlastním doktorům. Věří totiž, že je Navalného život ve vážném nebezpečí.

Navalnyj drží ve vězení hladovku na protest proti neposkytnutí lékařské péče při bolestech zad a končetin. Jeho blízcí a spolupracovníci se obávají, že vězení nemusí přežít, a upozorňují, že mu hrozí vážné zdravotní komplikace. Úřady, které ho nechaly přepravit do vězeňské nemocnice v jiném nápravném zařízení, ale tvrdí, že jeho stav je uspokojivý.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová ve středu agentuře RIA Novosti řekla, že Navalného v úterý prohlédli čtyři lékaři, kteří nepracují pro vězeňskou správu, a neshledali u opozičníka žádná vážná zdravotní rizika. Experti OSN v oblasti lidských práv ve středu ale podle agentury Reuters upozornili, že život kritika Kremlu je vážně ohrožený, a vyzvali ruské úřady, aby k Navalnému zajistily přístup jeho lékařů a umožnily mu léčbu v zahraničí.

Demonstrace napříč Ruskem

Protesty se ve středu konaly v den, který si prezident Vladimir Putin vybral pro svůj každoroční projev před zákonodárci.

Vzhledem k časovému posunu první začaly na Dálném východu a postupovaly přes Sibiř a Ural do evropské části země. Například ve Vladivostoku podle místních médií demonstrovalo odhadem 500 až 1000 Navalného příznivců. Postupné informace z dalších ruských měst hovořily nejvýše o několika stovkách účastníků.

Média se v odhadech účasti vesměs odvolávají na údaje policie a ministerstva vnitra. Podle nich se v Moskvě sešlo kolem šesti tisíc demonstrantů a ve druhém největším ruském městě Petrohradu čtyři a půl tisíce. V dalších 27 městech, jako například ve Vladivostoku, Murmansku, Omsku, Petrozavsku nebo Pskovu, protestovalo dohromady tři a půl tisíce lidí.

Navalnyj je v nemocnici, informuje vězeňská služba. ‚Obávám se špatných zpráv,‘ řekla jeho právnička

Číst článek

Server OVD-Info k 21.30 SELČ evidoval celkově 1004 zatčených. Se zadrženými policisté sepíší protokoly, přičemž je podle portálu obvykle obviní z porušení zákona o veřejných shromážděních či organizování nepovolené akce.

Policie ještě před středečními protesty podnikala domovní prohlídky a zatýkala. Podle tiskových agentur policisté zadrželi právničku Navalného protikorupčního fondu Ljubov Sobolovou a opozičníkovu mluvčí Kiru Jarmyšovou.

Nepovolená akce

Demonstrace svolané na středu měly být podle spolupracovníků Navalného největšími protesty v moderní historii Ruska; organizátoři moskevské akce nakonec nahlásili 100 000 účastníků. Úřady ovšem dopředu varovaly účastníky před následky, včetně trestního postihu, přičemž upozornily, že akce není povolená. Podle moskevské radnice ji povolit nebylo možné, protože žádost nesplňovala podmínky stanovené zákony.

Leyenová má obavy o Navalného zdraví. ,Odpovědnost dáváme ruským úřadům,' uvedl šéf diplomacie Borrell

Číst článek

V minulosti ruské úřady proti shromážděním na podporu Navalného tvrdě zasahovaly. Policie při rozhánění lednových a únorových protestů zadržela kolem 11 000 účastníků. Mnozí byli potrestáni pokutami anebo byli uvězněni na sedm až 14 dnů.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu, když se vrátil z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá. V únoru ruský soud změnil Navalnému dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do ruských vnitřních záležitostí.

Navalnyj tvrdí, že byl odsouzen v politickém procesu a že byl potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu. Připomíná také, že si má odpykat trest uložený v procesu za údajnou zpronevěru v kosmetické firmě Yves Rocher, který Evropský soud za lidská práva shledal nespravedlivým a po kterém Rusko vyplatilo Navalnému odškodné.

ČTK

Zdroj