Dobrá zpráva. Vakcína Pfizer/BioNTech je účinná i proti novým mutacím koronaviru, zjistila studie

1 měsíc starý 9

Mezi časté otázky lidí ohledně očkování proti koronaviru, patří i ta, zda vakcína bude účinná i proti novým mutacím koronaviru, které se nedávno objevily ve Velké Británii a Jihoafrické republice. Laboratorní studie ukazují, že by to tak skutečně mělo být. 

Nejnovější studie provedená vědci z lékařské fakulty University of Texas ukazují, že vakcíny Pfizer/BioNTech působí proti novým kmenům vysoce přenosných variant koronaviru objevených ve Velké Británii a Jihoafrické republice. Zatím nehodnocená studie dokázala, že tyto vakcíny jsou schopny neutralizovat vir s mutací N501Y.

Tato mutace má o něco pozměněnou bílkovinu a podle vědců by mohla být zodpovědná za větší přenositelnost mezi lidmi. Někteří odborníci měli obavy, že by mohla vyvolat neutralizaci protilátek vyvolaných vakcínou.

Vědci tuto studii provedli na krvi odebrané lidem, kterým byla vakcína podána. Nálezy jsou prozatím omezené, protože se nezabývají celou sadou mutací nalezených v nových variant rychle se šířícího viru. Phil Dormitzer, jeden z předních vědců společnosti Pfizer však podle agentury Reuters uvedl, že jde o povzbudivý výsledek, protože vakcína se jeví jako účinná proti této mutaci, stejně jako proti 15 dalším mutacím, které společnost již dříve testovala.

„Takže jsme nyní testovali šestnáct různých mutací a žádná z nich neměla nijak významný dopad. Je to dobrá zpráva, ale neznamená to, že sedmnáctá mutace bude také taková,“ sdělil agentuře Reuters Phil Dormitzer, jeden z předních vědců společnosti Pfizer. Vědci plánují další testy, aby shromáždili co nejvíce dat.

Vakcína Pfizer/BioNTech a také ta od společnosti Moderna, které fungují na bázi RNA, podle vědců lze v případě potřeby rychle vylepšit, aby zahrnovaly ochranu proti nových mutacím viru. Tyto možné změny by mohly být provedeny do šesti týdnů.

O reakci vakcín na případné mutace koronaviru nedávno hovořil deník FORUM 24 s předním českým virologem Liborem Grubhofferem. „Nelze úplně vyloučit možnost, že některá z mutací se trvale uplatní. Proto je vždy dobré, aby na trhu bylo dostupných hned několik vakcín různého typu a provenience. Sníží se tak obecné riziko, jakkoliv malé, že původně fungující vakcína přestane očkované jedince chránit,“ vysvětlil. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zdroj