Dobrovský & Šídlo: Naše národní karikatury - od radaru po Klause

3 měsíce starý 127

Američané jsou už zase před branami. A co na to naši lidi? Připomeneme si kabaret v brdských lesích, který se odehrál před 15 lety a jehož následky neseme dodnes.

Nejprve jedno velké poděkování: posloucháte nás už rok a jsme za to vděčni. Když jsme 30. dubna 2021 vydali náš první podcast, vůbec jsme netušili, jak dlouho vydržíme, jestli to naše posluchače bude bavit a jestli se jenom nepřidáváme do závodu, ve kterém budeme stejně vždycky na chvostu. Stal se pravý opak – ještě jednou díky za to!

Dokonce jsme v tom prvním vydání věnovaném působení prezidenta Zemana po Vrběticích docela přesně předpověděli, že jeho éra končí a nečeká ho už žádná politická výhra, na rozdíl od toho, co on sám prohlásil na začátku svého druhého mandátu v roce 2018: „Toto, milí moji, je moje poslední politické vítězství. A za ním už nebude žádná politická porážka“.

Máme tu ale novou kauzu, které stojí za to se věnovat pod loupou a důkladně. Svým způsobem se po ruském útoku na Ukrajinu vracíme do doby před patnácti let, kdy u nás začala „bitva o radar“.

Poslechněte si předchozí epizodu podcastu

„To nebyla akce, kde nejdůležitější bylo to, že ministryně obrany Vlasta Parkanová zpívala připitomělou písničku a Janem Vyčítalem. A nebylo to tak, že proti sobě stáli cyničtí pravičáci a proti nim idealističtí Greenpeace. Byla to po vstupu do NATO a do Evropské unie jedna z nejdůležitějších zahraničně politických agend, nesmírně důležitá věc,“ vzpomíná na události Jindřich Šídlo.

„Byla to šance připoutat pozornost americké diplomacie na náš region. Tehdy z něj Amerika odcházela, stahovala se. Zažili jsme to pak s Barackem Obamou – a s jeho resetem s Ruskem  – jako totální nezájem o ten region. Ten pak dovolil Putinovi budovat si předpolí toho, co teď páchá na Ukrajině,“ dodává Jan Dobrovský.

Samozřejmě – řadu chyb udělala i Topolánkova vláda, ale především narazila na koalici idealistů, naivů a zvyšujícího se sebevědomí Ruska. Výsledkem bylo, že „radarová“ smlouva byla stažena z poslanecké sněmovny týden před pádem Topolánkovy vlády. A tedy ještě předtím, než radar „odpískal“ sám americký prezident.

Dnes už není pochyb o tom, že jsme tehdy sehráli strýčku Vladimiru Vladimiroviči nádhernou užitečnou frašku. Máme šanci po patnácti letech k věci přistoupit jinak?

Poslechněte si celý podcast v přehrávači v úvodu článku.

Dobrovský & Šídlo. Podcast Paměti národa

Kolegium Paměti národa v době pandemie nemohlo pořádat svá pravidelná setkání, diskuze, besedy a přednášky. A tak vznikl nápad: podcast Dobrovský & Šídlo.

Kolegium Paměti národa je volné sdružení přátel, partnerů a donátorů Paměti národa / organizace Post Bellum. Vzniklo, aby propojilo osobnosti českého veřejného, společenského a podnikatelského života, kterým není lhostejný odkaz starších generací. Členy Kolegia Paměti národa spojuje úcta a respekt vůči těm, kdo se postavili totalitním režimům 20. století. Kolegium pořádá desítky různých akcí po celé republice, diskuzních setkání s občany a zájemci o historii a aktuální společenské dění.

Zdroj