Dodávky vody na Praze 13 by se mohly obnovit během čtvrtka. Hasiči nabízí své cisterny

4 měsíce starý 21

Dodávky pitné vody na Praze 13 by mohly být obnoveny během čtvrtka. Na webu o tom informovaly Pražské vodovody a kanalizace. Příčinou havárie byla zřejmě únava materiálu, uvedl mluvčí organizace Tomáš Mrázek. Kvůli poruše vodovodních řadů v Líšnické ulici v Praze 13 se ocitlo bez dodávek vody zhruba 77 tisíc odběratelů v lokalitách Jinonic, Stodůlek, Ořechu, Řeporyj, Zadní Kopaniny a části Prahy 13.

Praha 14:40 30. března 2022

Lidé na Stodůlkách si chodí pro pitnou vodu | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

„V ulici Mládí ve Stodůlkách je cisterna, u které stojí asi deset lidí. Tankují si vodu do kanystrů, ale i do plastových a skleněných lahví. Jeden pán si dokonce přinesl pětilitrovou nádobu od kapaliny, která se leje do ostřikovačů v autě,“ hlásil v poledne z místa reportér Radiožurnálu Radek Duchoň.

Obnova potrubí po havárii by měla začít ve středu večer. „Když se vše podaří podle plánu, tak do večera budou pokračovat zemní práce a večer začnou montážní práce,“ řekl Mrázek. Vodovodní řady v západní části Prahy se pak podle něj začnou napouštět ve čtvrtek v 12.00.

„Zahájení napouštění,… postupné obnovování dodávky vody v průběhu dne 31. března,“ stojí na webu Pražských vodovodů a kanalizací.

Kvůli rozsahu havárie si musely Pražské vodovody a kanalizace půjčit tři cisterny od kladenských vodáren a další by měly dorazit z Teplic. Od hasičů budou mít k dispozici dalších šest cisteren, které budou rozvážet pouze užitkovou vodu. „V případě nutnosti jsou připraveny další cisterny včetně pomoci od jednotek dobrovolných hasičů,“ uvedli na twitteru hasiči.

‼️Hasičské cisterny budou rozvážet pouze užitkovou vodu.

Pro zajištění akutní dodávky vody jsme vyčlenili cisterny do několika postižených lokalit v Praze 13.

V případě nutnosti jsou připraveny další cisterny včetně pomoci od jednotek dobrovolných hasičů. pic.twitter.com/CTrrj7o6kE

— Hasiči Praha (@HasiciPraha) March 30, 2022

Příčinou havárie potrubí o průměrech 800 a 600 milimetrů byla zřejmě únava materiálu. První z nich pochází z roku 1982 a druhé z roku 1989.

Kvůli přerušené dodávce vody zůstaly zavřeny některé školy a školky nebo úřady. Řeporyjská radnice na svém facebookovém profilu oznámila, že zůstávají zavřené škola i školka a mimo provoz je také radnice. Až do odvolání zůstane podle svých webových stránek uzavřena budova radnice Prahy 13. Také v této městské části některé školy a školky vyhlásily ředitelské volno.

ako, ČTK

Zdroj