Dohoda s Británií má zelenou od států EU, na tahu je Londýn

2 měsíce starý 12

Velvyslanci EU podpořili v pondělí dohodu s Velkou Británií jednomyslně a v úterý je ještě čeká přijetí písemné podoby. Na Twitteru to uvedl mluvčí německého předsednictví EU Sebastian Fischer.

!!️Green light for #BrexitDeal: EU Ambassadors have unanimously approved the provisional application of the EU-UK Trade and Cooperation Agreement as of January 1, 2021.

👉 Next step: Final adoption by use of written procedure. Deadline: Tomorrow, 15.00 hours. #TCA #COREPER 🇪🇺🇬🇧 pic.twitter.com/k76Iei9xm0

— Sebastian Fischer (@SFischer_EU) December 28, 2020

Kromě souhlasu na straně všech 27 členských států je nutný pro přijetí nového uspořádání vztahů s Velkou Británií i souhlas Evropského parlamentu. Pro něj přitom už nejzazší termín pro schválení do konce roku uplynul a dohodou se bude zabývat až dodatečně v lednu. Do té doby se má uplatňovat „provizorní aplikace“ smlouvy.

Poslanci britského parlamentu budou dohodu s unií schvalovat ve středu. Očekává se, že smlouva projde hladce a nové nastavení pravidel začne platit 1. ledna 2021.

Jak budou od ledna vypadat vztahy mezi EU a Spojeným královstvím?

Na nastudování dohody s Velkou Británií měly členské země necelé čtyři dny. Dokument o 1246 stranách reguluje mimo jiné rybolov, tržní podmínky, řešení vzájemných sporů a cestování a další oblasti.

Dohoda na poslední chvíli

Vyjednávání o podobě konečné obchodní dohody mezi Británií a EU trvala měsíce, kýžený výsledek nakonec přinesl Štědrý den. Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier označil 24. prosinec za den úlevy, který je ale poskvrněn i smutkem nad odchodem Británie z EU.

Dohoda přišla čtyři a půl roku poté, co si Spojené království odhlasovalo odchod z EU, nová pravidla pak začnou platit rok poté, co Británie formálně opustila Evropskou unii. Se zbožím se bude i nadále obchodovat bez cel a kvót a pro řešení budoucích sporů budou probíhat nezávislé arbitráže.

Velké změny tak čekají podniky na obou stranách, Spojené království a EU totiž vytvoří dva oddělené trhy a skončí volný pohyb. Dohoda je ale jistým způsobem i úlevou pro mnoho britských podniků, které se obávaly uvalení cel nebo daně na dovoz.

Zdroj