Dopad vánočních svátků: Nakažených seniorů prudce přibylo, varoval Dušek

1 měsíc starý 11

Ministerstvo zdravotnictví se na pravidelné tiskové konferenci vyjádřilo k vývoji epidemie koronaviru v Česku. Během čtvrtka v zemi přibylo 14 780, přibližně o 1300 více než před týdnem. Kvůli epidemiologické situaci vláda již dříve prodloužila tvrdá opatření, a to nejméně do 22. ledna.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný | Foto: Deník / Zbyněk Pecák

"Situace v České republice je bohužel stále riziková," upozornil na úvod tiskové konference šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek s tím, že rychlost epidemie i nadále roste a reprodukční číslo se drží nad hodnout jedna.

Za hlavní příčinu vysokého přírůstku nakažených označil Dušek tři faktory: komuntní šíření, nákazu velkého počtu lidí ve zranitelné skupině a v neposlední řadě i vysoký počet prováděných testů. "Tím, že se denně realizuje 60 až 70 tisíc testů, roste samozřejmě pravděpodobnost, že zachytíme vyšší počet nakažených," konstatoval.

Pětina záchytů je tvořena antigenními testy. "Vidíme velkou pozitivitu, čtyřicet procent. Je zde náznak nějaké stabilizace, možná dojde k poklesu. Zatím tak daleko nejsme, číslo nad čtyřicet procent není optimistické," dodal Dušek. 

Podle šéfa zdravotnických statistiků nyní denně přibývá přibližně tři tisíce nakažených lidí ve věku nad 65 let, pravděpodobně se přitom jedná o důsledek vánočních svátků. "Třetina z těchto lidí bude statisticky čelit těžkému průběhu nemoci," zdůraznil Dušek.

Opatření přijatá po 26. prosinci jsou přitom podle šéfa zdravotnických statistiků dostatečná na to, aby snížila nárůst počtu nakažených. "Nebudou-li dodržována, nikdy nezaberou. Pokud ano, je tu velká šance, že už dnes nebo po 10. lednu by měl být vidět výsledek," nechal se slyšet. Po 15. lednu by podle Duška měla začít klesat i zátěž v nemocnicích. 

Sílící epidemie 

Epidemie koronaviru nabyla v posledních týdnech na síle. Za čtvrtek odhalily české laboratoře 14 780 nakažených, tedy asi o tři tisíce méně než během rekordní středy. Počet hospitalizovaných sice lehce klesl z 7380 na 7323, počet těžkých případů se ale zvýšil na 1093. Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstává na 86 bodech, což značí nejvyšší stupeň. 

Kvůli stávající epidemiologické situaci prodloužila vláda na čtvrtečním jednání tvrdá opatření, a to nejméně do 22. ledna. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) také požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dní. Vyloučeno není ani další zpřísnění stávajících opatření. "Vždy je možné ještě pravidla upravit," upozornil již dříve Blatný, podle něhož rozhodne příští týden. 

Poměrně tvrdá pravidla, mezi něž patří i uzavření služeb a řady obchodů, omezení výuky ve školách, uzavření skiareálů či zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, platí v Česku již od 27. prosince. 

Pomůžeme vašemu novoročnímu odhodlání. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k unikátnímu seriálu o hubnutí. Více zde.

Zdroj