Dopravu v Česku komplikuje sníh a vítr. Ve Frýdku-Místku se srazilo deset aut

1 měsíc starý 11

 ČTK

Počasí působilo v pátek ráno problémy zejména na silnicích. Komplikovalo i železniční dopravu, problémy se ale týkaly jen lokálních tratí. Kvůli pádu stromu byl zastavený provoz vlaků mezi Černým Křížem a Novou Pecí na jihu Čech. Z důvodů nepříznivých povětrnostních podmínek byl přerušený provoz na trati mezi Dubím na Teplicku a Moldavou v Krušných horách.

Na silnicích byly ráno problémy zejména ve výše položených regionech. Kolem 06:30 museli silničáři kvůli problémům se sjízdností uzavřít pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnice číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Úsek se uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Omezení by mělo platit do sobotních 06:00, podle vývoje počasí se ale může termín posunout.

Opatrní by ale měli být motoristé i na dalších silnicích Libereckého kraje. Zbytky sněhu leží na hlavních komunikacích po celém kraji včetně hlavního tahu z Liberce na Prahu. Na silnicích nižších tříd leží silná vrstva ujetého sněhu, hlavně do hor by motoristé neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Pro nákladní auta nad šest tun je uzavřená silnice přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a Hejnice. Zavřená je pro kamiony také trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou.

V sousedním Ústeckém kraji jsou silnice po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Ráno byla dočasně zavřená silnice číslo 7 u Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Auto tam havarovalo do příkopu. Na horských vozovkách v regionu může řidiče překvapit ujetá vrstva sněhu.

Na Vysočině silničáři hlásí problémy se sjízdností některých úseků, zejména v kopcích. Mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí ohlásili řidiči několik kilometrů dlouhý úsek ledovky, uvízlo tam asi pět kamionů. Kamion uvízl také před Humpolcem na silnici II/348 nebo v obci Bartoušov na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí policie Michaely Lébrové je obdobná situace také za Želetavou na Třebíčsku, kde plynulému provozu také brání stojící kamiony.

Zvýšená opatrnost je při řízení nutná také na severu Moravy a ve Slezsku. Provoz na dálnici D56 u Frýdku-Místku komplikuje hromadná nehoda deseti vozidel, nehoda se stala na namrzlé vozovce na obchvatu, ve směru z Frýdku-Místku na Ostravu je silnice uzavřena. Podle dostupných informací policie se při nehodě zranili dva lidé.

Na Bruntálsku na některých vozovkách stále leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu a sněžení může snižovat dohlednost. Podobná je situace i na Opavsku, kde silničáři rovněž varují před sněhovými přeháňkami. V Beskydech pak řidiči musí na silnicích počítat se zbytky sněhu nebo ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Na rozbředlý sníh a případné sněhové jazyky by si měli dát pozor také motoristé na Šumpersku.

Dbát zvýšené opatrnosti doporučují motoristům i jihočeští silničáři. V noci na pátek měli v terénu veškerou techniku, takže silnice jsou sjízdné. Přes den ale bude místy intenzivně sněžit a ve vyšších polohách mohou vznikat sněhové jazyky.

Některé silnice ve středních Čechách jsou ráno po chemickém ošetření a někde i posypu drtí sjízdné se zvýšenou opatrností. Nejvíce techniky vyjelo po nočním sněžení na Benešovsku a Kladensku. Na některých silnicích zůstával ráno po chemickém ošetření rozbředlý sníh, například na Kutnohorsku nebo Mladoboleslavsku.

Sněžení provázené větrem zaměstnalo v noci také silničáře na východě Čech. Na silnicích v Krkonoších vítr v pátek ráno tvořil sněhové závěje, na Rychnovsku sněhové jazyky. Na Chrudimsku, Svitavsku a Orlickoústecku je na silnicích druhé a třetí třídy vrstva nového sněhu. Sněhové jazyky se mohou tvořit u Poličky na Svitavsku.

Také na jihu a východě Moravy je při řízení třeba dávat pozor. Zbytky rozbředlého sněhu mohou ležet na silnicích nižších tříd na Blanensku, v některých úsecích mohou silnice namrzat. Namrzání některých úseků silnic hrozí podle silničářů i na Břeclavsku a Hodonínsku. S opatrností by měli řidiči jezdit také na vlhkých vozovkách na Zlínsku či Vsetínsku.

Ve čtvrtek aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem platí až do sobotního odpoledne pro celé Česko. V horských oblastech českého příhraničí se navíc při silném nárazovém větru mohou tvořit závěje.

Zdroj