Dosáhne ruská propaganda orwellovské dokonalosti? Důležitá je moc, co si lidé myslí, je jedno

4 měsíce starý 94

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua

Ničemu nevěřte, dokud to TASS nepopře, říká staré moudro. Už to ani není vtip, ale realistický popis stavu ruského referování o událostech s kořeny ještě v dobách Sovětského svazu. Momentálně se ukázalo, že Írán skutečně dodal Rusku vojenské drony, což úřady popíraly.

Írán v sobotu potvrdil, že drony Moskvě dodal. Íránský ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdolláhján všechno ovšem zamlžoval a tvrdil, že jich bylo jen „malé množství“, a to několik měsíců předtím, než na Ukrajině v únoru Rusové zahájili invazi. Rusko tato bezpilotní letadla v posledních týdnech používá k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina tento týden uvedla, že se rovněž obává útoků balistických střel, které se Rusko snaží od Íránu získat.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM varuje před množstvím antiliberálních voličů

číst článek »

„K tomu povyku vyvolanému některými západními zeměmi, že Írán poskytl Rusku střely a drony, aby mu pomohl s válkou na Ukrajině –⁠ ta část se střelami je zcela nepravdivá,“ citovala podle agentury Reuters íránského ministra státní tisková agentura IRNA. „Ta část s drony pravdivá je. Poskytli jsme Rusku malé množství bezpilotních letounů měsíce před začátkem ukrajinské války,“ přiznal íránský ministr.

Že jsou drony íránské, bezelstně vykládají různí ruští vojenští analytici na sociálních sítích už dlouho. Veřejně se prořekl i analytik a ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií Ruslan Puchov v interview na ruské televizní stanici RBK. Nevěděl, že má už puštěný mikrofon a před moderátorkou se rozpovídal. „Nerad bych to hrotil, skutečně bych vás prosil se moc nesoustředit na téma dronů. To je klasika, máme zadek, ale nemluvíme o tom. Všichni víme, že drony jsou íránské, ale úřady to nepřiznají.“ Moderátorka ho rychle zarazila.

Ukrajinci také vědí, že drony jsou íránské. Rusové je sice přemalují, ale z těch trosek se to prostě pozná. Íránský ministr ale nejspíš trochu přispěchal na pomoc. Když řekl, že dronů bylo „málo“ a že je dodali před válkou, tak se do toho každý nález zbytků této zbraně už vejde. Prostě běžná strategie zamlžení. Polopravda je lepší než úplné lhaní.

Pokud už si někdo myslí, že odhalování ruských lží je jen dílem nějaké ukrajinské nebo západní propagandy, mělo by mu aspoň stačit sledovat oficiální ruské zdroje a uvažovat o tom, co všechno už z Moskvy zaznělo, a pak se časem říkalo něco jiného.

Známý je případ „zelených mužíčků“, tedy maskovaných vojáků v zelených neoznačených uniformách, kteří se vynořili na Ukrajině s moderními ruskými zbraněmi v roce 2014 za krymské krize. Podle Kremlu tam nikdo takový nebyl. Následujícího roku se ale Putin přiznal.

„Abychom blokovali a odzbrojili 20 tisíc dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty,“ řekl Putin.

Jenže předtím, během akce na Krymu, Putin tvrdil, že „zelení mužíčci“ jsou členové „sebeobranných skupin“ organizovaných místními obyvateli, kteří si veškeré uniformy a výstroj koupili v obchodech. No tak lhali, no, bylo to pro dobrou věc, ne? Tak by to mohl komentovat příznivec Kremlu.

Posledním povedeným kouskem bylo táboření desetitisíců ruských vojáků s tanky a děly u ukrajinských hranic na konci loňského roku. Byli tam údajně na cvičení a z varování před invazí, která Američané stále opakovali, si v Rusku dělali legraci. Pak přišli s tím, že už se vojska dokonce stahují pryč. Stáhla se, ale na Ukrajinu.

Dosáhnout orwellovské dokonalosti, aby v Rusku vyráběli upravená stará vydání novin, internetových stránek a televizních pořadů, se ještě nepovedlo. Spoléhá se zřejmě na špatnou paměť a na to, že je to lidem jedno. Důležitá je moc, co si lidé myslí, je jedno. Hlavně že poslouchají.

Zdroj