Dostálová z ANO navrhuje Fialu na eurokomisaře. Proč by to podle ní byl majstrštyk?

před 2 měsíce 75

Nominace Petra Fialy na eurokomisaře by podle Dostálové mohla být pro Česko příležitost, jak dostat v Evropské komisi na starosti významnější agendu. „To není o tom, že by skutečně něco řídil, ale z pozice funkce, že byl premiér, by to pro Českou republiku mohlo být velmi zajímavé portfolio. Ale nevím, jestli se nad tím někdo až takhle strategicky zamýšlí,“ řekla bývalá ministryně pro místní rozvoj, dnes poslankyně v podcastu Chuť moci komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise.

ČTĚTE TAKÉ: Nesmí ukořistit tuto zemi, reagovala Nerudová na Babiše. V kavárnách smutní, zní z ANO

„Oni pak nebudou zkoumat, že tady nebyl zrovna úplně nejúspěšnějším předsedou vlády, protože jeho jedinou ambicí je udržet ten pětiblázinec pohromadě, že?“ zauvažovala Dostálová. Nominace člověka se zkušenostmi s vysokou vládní funkcí je podle ní při vyjednávání nespornou výhodou: „Hodně se hraje o to, z jakého prostředí člověk do Evropské komise přichází. A premiéři i ministři mají určitý bonus.“

Možnou nominaci Petra Fialy už loni v červnu zmínil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Přesto taková varianta není podle Dostálové mezi stranickými kolegy prodiskutovaná. „Taky můžu dostat klidně za uši, že jsem něco takového řekla nahlas v mediálním prostoru,“ řekla. Při znalosti bruselského prostředí bude podle Dostálové na místa eurokomisařů kandidovat více lidí s ambicemi a zkušenostmi z vysokých domácích funkcí. „No name lidi dostanou to, co zbyde,“ upozornila téměř jistá jednička kandidátky ANO ve volbách do Evropského parlamentu.

Vyjádřila se rovněž k možné kandidatuře ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely, „jehož“ STAN si vedle Pirátů s odkazem na dohody v koalici nárokuje křeslo budoucího českého komisaře. „Je potřeba někoho, kdo nebude ‚imrvére‘ líbat bruselský prsten,“ odmítla Síkelu Dostálová.

Danuše Nerudová? Milá, přítulná, roztomilá, hezká

Stejně tak prý není vhodné, aby se komisařkou stala Danuše Nerudová. „Lidé by měli vědět, že když ji budou volit do europarlamentu, tak ona tam bude tak 14 dní i s cestou. Pokud by ji vláda nominovala, přijde další náhradník, kterého lidi vůbec nevolili. To jsou prostě takové hry,“ říká Dostálová s tím, že za Nerudovou není ani výhoda předchozí dráhy ministryně. „Milá, přítulná, roztomilá, hezká,“ řekla v nadsázce na adresu bývalé prezidentské kandidátky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ODS chybí vize a ambice mít 30 procent. Koalici Spolu vidím jinak než Fiala, říká hejtman Kuba. Podívejte se na video.

Přečtěte celý článek