Dostupné bydlení, rozvoj elektromobilů a vyšší daň pro korporace. Biden přestavil plán rekonstrukce USA

3 měsíce starý 15

Prezident Spojených států Joe Biden představil v návrhu zákona plán rekonstrukce Spojených států. Chce výrazně podpořit elektromobilitu, vytvořit miliony nových pracovních míst, ukončit daňové úlevy pro fosilní průmysl nebo zvýšit korporátní daň na 28 procent. Během osmi let na to bude potřebovat v přepočtu přibližně 45 bilionů korun.

Washington 6:43 1. dubna 2021

Největší díl peněz chce Biden investovat do dostupného bydlení, čisté pitné vody, internetu pro venkovské Američany či stavění a oprav škol.

Biden uspořádá klimatický summit, zve i ruského a čínského prezidenta

Číst článek

Podobně vysoká částka má mířit do dopravní infrastruktury, mimo jiné na vybudování sítě půl milionu nabíječek pro elektromobily do roku 2030 a na podporu zaměstnanosti v tomto sektoru.

„Je to investice do Ameriky, která přichází jen jednou za generaci. Nepodobá se ničemu, co jsme učinili, nebo čeho jsme byli svědky,“ řekl v projevu v Pittsburghu. „Je velká, ano. Je odvážná, ano. A dokážeme ji prosadit,“ dodal.

Podle Bidena je nutné jednat hned vzhledem ke klimatické krizi a stavu americké infrastruktury.

Daň pro korporace

Daň pro korporace se má potom z 21 procent zvýšit na 28 a má platit zákaz sídlit v daňových rájích. Prezident prohlásil, že jeho úmyslem není cílit na bohaté, ale vypořádat se s velkými sociálními rozdíly, jež panují v americké společnosti, a které ještě vyostřila pandemie covidu-19.

Republikáni návrh zákona kritizují jako nehospodárný a nelíbí se jim zvýšení korporátní daně. Opoziční zákonodárci mají problém rovněž s celkovou cenou Bidenova opatření či s některými sociálními návrhy. O plán se tak s největší pravděpodobností povede vleklá bitva v Kongresu, napsala agentura Reuters.

Výdaje by byly podle plánu rozděleny do osmi let, přičemž po zvýšení daní by se plán zaplatil za 15 let.

Millions of Americans lost their jobs last year.

Here’s the truth: We all do better when we all do well. It’s time to build our economy from the bottom up—and the middle out—not the top down.

— Joe Biden (@JoeBiden) March 31, 2021

Další opatření?

Biden přitom kromě ve čtvrtek připraveného balíku chystá v dalších týdnech ještě další opatření. To se podle Reuters bude týkat především reforem zaměřených na podporu rodin, například rozšíření veřejně financované zdravotní péče, daňových úlev pro pracující s dětmi, placené mateřské a nemocenské a dalších sociálních opatření.

Biden zdvojnásobil vakcinační cíl a hájil migrační politiku. Zrušení Trumpových programů nelituje

Číst článek

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová již prohlásila, že by ve čtvrtek představený infrastrukturní balík chtěla projednat do 4. července, na kdy připadají oslavy Dne nezávislosti.

Takový termín je však podle Reuters značně nejistý, o detailech opatření se totiž velmi pravděpodobně v Kongresu povedou složitá jednání, a to i v rámci jednotlivých stran.

Umírnění demokraté například souhlasí s některými republikány v tom, že by se balík měl soustředit hlavně na výstavbu a údržbu zanedbaných komunikací, a měly by z něj být vypuštěny části týkající se takzvané zelené ekonomiky a ekonomických nerovností. Zastávají totiž názor, že by podobně důležitá opaření měl Kongres schvalovat v co nejširší ideologické shodě.

Členové levicového křídla strany však ekologické a sociální problémy považují za tak závažné, že podle nich ospravedlňují prosazení opatření navzdory nesouhlasu republikánů. Chtějí rovněž využít toho, že demokraté ovládají Bílý dům i obě komory Kongresu. To by se totiž mohlo změnit již po volbách v roce 2022.

Jan Kaliba, ČTK

Zdroj