Dotace pro bytové domy zvýhodní seniory

2 dny starý 7

V případě bytových domů se zvýhodnění týká společenství vlastníků jednotek nebo družstev, kde jeden nebo více bytů obývají senioři, invalidní důchodci ve 3. stupni či lidé pobírající příspěvek na bydlení.

Tyto domácnosti často opravy brzdí, protože mají obavy, že se jim neúměrně zvedne nájem nebo příspěvky do fondu oprav.

Nově takový dům dostane v rámci dotace bonus až 150 tisíc korun na každou nízkopříjmovou domácnost. „Týkat se to bude zateplení a výměny oken,“ řekl včera ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Bytové domy ušetří na sdílené elektřině

Finance

Tyto peníze ale bude možné využít pouze pro domácnosti s nízkými příjmy a nebude je možné rozdělit mezi všechny byty v domě. O bonus tak bude možné snížit nízkopříjmovým obyvatelům např. jejich podíl na úvěru či platby do fondu oprav.

Bonus bude poskytnut zálohově. „Žadatelé si pak nemusí brát tak vysoké úvěry nebo mohou poskytnuté prostředky použít jako mimořádnou splátku úvěru a tím výrazně snížit úroky,“ vysvětlil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Nízkopříjmové domácnosti z bytových domů si budou moci zažádat i o individuální dotaci na výměnu oken, pokud se před časem měnily v celém domě s jejich výjimkou.

U bytových domů se změní i další podmínky dotací. Družstva a SVJ dostanou peníze dopředu, zálohově. Ani nebude potřeba dokládat faktury za práce – realizace projektu se prokáže v závěrečné zprávě.

Pozor na podvodníky

Ministerstvo životního prostředí varuje před společnostmi, které rozesílají domácnostem a firmám nabídky na koupi fotovoltaiky s falešným tvrzením, že o dotace bude možné žádat jen do konce června. Není to pravda, pouze v létě bude přestávka na podávání žádostí kvůli údržbě systému.

Pomůžou si i obce. Objem proplácených nákladů se jim zvedne z 50 až na 75 procent. Výzva na dotace bude platit rovněž pro majitele, kteří vlastní celý dům a jednotlivé byty pronajímají.

Změny se dají čekat i v případě žadatelů ze znevýhodněných obcí s rozšířenou působností. Tedy zjednodušeně těch, kde je velké množství sociálně a ekonomicky znevýhodněných obyvatel třeba kvůli vysoké nezaměstnanosti, chudobě, exekucím a podobně.

Tito žadatelé, a to se netýká jen obyvatel bytových, nýbrž i rodinných domů, budou moci dostat až o deset procent vyšší dotaci, a to v rámci celého programu Nová zelená úsporám. Seznam obcí zveřejní na webu fond životního prostředí.

Místo starého kotle čerpadlo

Domácnosti, které mají aspoň dvacet let starý plynový kotel, pak budou moci od září požádat o dotaci na jeho výměnu za tepelné čerpadlo. A to za podmínky, že to nebude čerpadlo se zemním vrtem a že dům získá označení energetické třídy minimálně na úrovni D.

„Jinak by se pak mohlo stát, že domácnost zaplatí za elektřinu více než nyní za plyn,“ dodal Hladík.

Byty zlevnily až o pětinu

Finance

Zdroj