Doteď sobci, odteď blbci. Kalousek nešetřil Babiše, který přišel o 70 tisíc vakcín, protože špatně počítal

3 měsíce starý 16

Premiér Andrej Babiš připravil Českou republiku o pořádný balík vakcín, když odmítl společný evropský plán na přerozdělení dávek. Experti jeho postupu nerozumí. Jako jediný, který plán odmítl, na tom nakonec nevydělal, ale naopak prodělal.

Český premiér odmítl takzvaný portugalský plán, kdy 19 členských zemí mělo obdržet poměrnou část z celkem 6,6 milionů vakcín. Tyto země se svých dávek vzdaly ve prospěch Bulharska, Chorvatska, Estonska, Lotyšska a Slovenska, které trpěly největším nedostatkem vakcín.

Portugalský plán počítal také s tím, že přibližně tři miliony dávek se rozdělí šestici nejpotřebnějším zemím, v tomto případě Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Lotyšsku, Slovensku a také České republice.

Tento plán však odmítlo Rakousko a Slovinsko s tím, že pro ně není výhodný. Pro tyto země by bylo skutečně lepší, kdyby se celý balík přerozděloval rovnoměrně. V Evropě však byli v šoku, když se k těmto zemím přidala i Česká republika. Ta přitom patřila v portugalském plánu k těm zvýhodněným.

Vzhledem k trojitému vetu nakonec plán neprošel a vakcíny se budou rozdělovat rovnoměrně. Slovinsko a Rakousko na tom ve výsledku vydělají. Česká republika prodělala, když dostane o přibližně 70 000 dávek vakcín méně, jak informoval server Politico.

Premiér bravurně vylepšil náš obraz v očích zemí EU. Doteď jsme platili za sobce, kteří by nejraději byli černými pasažéry. Nyní budeme platit i za blbce, kteří neumí počítat. Kromě této pověsti máme o 70 tisíc vakcín méně. Lépe už to fakt vyjednat nešlo,” uvedl Kalousek na svých sociálních sítích.

Celá věc je skutečně zvláštní a podivují se nad ní i zahraniční analytici. Babišovi přitom stačilo, aby kývl na původně navrhovaný plán a vcelku snadno mohl prodávat úspěch, kdy sehnal velké množství vakcín navíc. Takto musí odvracet kritiku za to, že nevysvětlitelným odmítáním zemi o vakcíny naopak připravil.

Babišovu blamáž se alespoň trochu rozhodlo zmírnit Rakousku, kterému postoj českého premiéra pomohl. Česku tak věnuje 30 000 vakcín ze své dodávky. To však stále znamená minus 40 tisíc vakcín oproti tomu, co bylo ve hře.

Foto: Shutterstock

Zdroj