Doufám, že se KSČM do Sněmovny nedostane. Šlachta měl rychlý jarní start, říká Rakušan

2 měsíce starý 99

V roce 2020 vznikla koalice Pirátů a STAN, která má ambice vyhrát říjnové sněmovní volby. V období mezi únorem a červnem tohoto roku se koalice v mnoha předvolebních průzkumech objevovala na prvním místě.

Jenže, alespoň podle predikcí, v létě začali Piráti a Starostové ztrácet dech a v pozici lídra je nahradilo hnutí ANO. Přesto průzkumy stále koalici přisuzují přes 20 procent. Naopak na pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny vrávorá nově vzniklé hnutí Přísaha Roberta Šlachty, komunisté a sociální demokraté.

Kdyby si měl Rakušan tipnout, ČSSD pětiprocentní hranici nepokoří. „Komunisté to budou mít nahnuté. Mým přáním je, aby tam nebyli. U Roberta Šlachty mám pocit, že má rychlý jarní start. Zásadní ale bude, jak vystoupí během září. Voliči se přece jen rozhodují až v posledním týdnu před volbami,“ řekl Rakušan v pořadu.

Věcná kritika i vulgární útoky

Podle něj bude volební napětí do října ještě stoupat a s ním i míra agrese a útoků od ostatních politických stran. Jedním z poslanců, který koalici Pirátů a STAN často kritizuje, je například premiér Andrej Babiš (ANO).

Ten v červnu Piráty označil za fanatiky, kteří chtějí Čechům do bytu nastěhovat migranty. Za to na něj strana podala žalobu. Rakušan však v pořadu zmínil, že kromě politiků samotných na koalici často útočí i běžní lidé na sociálních sítích.

„Když vidím v komentářích trolla, který si jde jen vylít vlastní agresi, tak ho spíše polituji. Pokud se ale objeví konstruktivní kritika lidí, tak si z ní snažím vzít ponaučení. Rovněž existují případy, kdy se s voliči nepochopíme, takže vím, že musím lépe vysvětlovat,“ uvedl. Leckdy tak kritiku chápe, ale sám v pořadu zmínil, že voličům pro jejich spokojenost nechce slibovat nesplnitelné.

Starostové jsou některými lidmi na Facebooku kritizováni za to, že do koalice s Piráty vůbec vstoupili. Jiní zase ideologické ukotvení hnutí považují za neprůhledné.

Zdroj