Dovoz kuřat z Ukrajiny? Novináři odhalili praktiky chovů, český drůbežář upozorňuje na problém

před 2 měsíce 93

Před francouzským parlamentem v úterý protestovali chovatelé dobytka. Jsou jen další v řadě těch, kteří hlasitě upozorňují, že Evropská unie a její politika „zabíjí“ domácí zemědělce. Mimo jiné i otevřením trhu pro bezcelní dovoz potravin z Ukrajiny.

ČTĚTE TAKÉ: Výborný pochybuje o ukrajinských chovech kuřat prodávaných v Česku. Veterináři zvýší kontroly

„Zavedli jsme nulové clo na dovoz z Ukrajiny, kterou je potřeba podporovat. Ale my tady podporujeme oligarchu, který zaplavuje evropský trh levnými kuřaty. My tady máme normy – kontroly salmonely, zákaz antibiotik a další přísná pravidla pro chov drůbeže v Evropské unii. A výsledek? Zvyšování dovozu drůbeže všemožného původu, kde neplatí nic,“ uvedl ve vysílání francouzské televize BFMTV předseda drůbežářské unie ANVOL Jean-Michel Schaeffer.

Štáb televize TFI se vydal po stopách dovážených ukrajinských kuřat. Jedním z nich bylo i sídlo firmy MHP v ukrajinském městě Vinnycja, nejvýznamnějšího producenta a vývozce ukrajinské drůbeže. Do objektu se novináři nedostali, předseda představenstva MHP John Rich jim ale poskytl krátký rozhovor.

„Máme tu stejné normy jako v Evropské unii. Jediný rozdíl je, že máme mnohem pokročilejší technologie k ošetřování a sledování drůbeže,“ uvedl.

V halách chová firma na 40 milionů kuřat. Podniku se poslední dobou výjimečně daří. Jeho export do evropských zemí stoupl na dvojnásobek. „Jsme potěšeni ekonomickou podporou EU, která nám díky dohodám o volném obchodu umožnila zvýšit vývozní kvóty a zrušit clo na ukrajinské potraviny,“ sdělil zakladatel agroholdingu MHP Jurij Kosjuk.

Řetězec vlastní i restaurace a další provozy a zaměstnává celkem 30 tisíc lidí. „Díky podniku tu výrazně vzrostla životní úroveň,“ poznamenala obyvatelka města.

Ukrajinská kuřata pocházejí i z menších chovů. Jeden z nich má paní Maria ve Lvovské oblasti. Stará se asi o 10 tisíc kuřat.  „My je tady chováme a pak prodáme. Když jedna várka skončí, všechno vyčistíme a začínáme s další,“ popsala pro TF1.

„To, co se chová na Ukrajině, je naprosto nesrovnatelné s tím, co produkujeme v Evropě. Čelíme naprosto nekalé konkurenci,“ zdůraznil však zemědělský konzultant žijící na Ukrajině Bernard Wilem.

Francouzští chovatelé říkají, že soutěžit s levným ukrajinským dovozem je jako běžet sprint se stokilovým závažím na noze. S tím souhlasí i generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy David Bednář. „Tím, že Ukrajina není v Evropské unii, nemáme žádná data o chovu, welfare nebo veterinární správě. Ani nevíme, jakým způsobem je to tam kontrolováno,“ vysvětlil. Dodal, že Ukrajina je kvůli tomu neskutečným způsobem zvýhodněna.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šéfka Drůbežářské unie zkritizovala kuřecí maso z Ukrajiny. Co se jí nezdá?

Přečtěte celý článek