Draci dnes baví milovníky adrenalinu, dříve je k průzkumům využívala britská armáda

před 3 týdny 48

Velmi oblíbenou letní zábavou je v posledních letech kitesurfing. Není divu. Jízda po vodě na speciálně upraveném prkně za využití tažného draka, který vám umožní proletět se vzduchem, představuje pořádnou nálož adrenalinu. Přestože se jedná o poměrně nový sport, jeho počátky se datují až do 7. století.

Kitesurfing je jedním z nejrychleji se rozvíjejícím sportem, však už se také rozděluje do několika speciálních disciplín. Málokdo však ví, že za pomocí draků létali lidé již v 19. století, tedy v době, kdy byla letadla a helikoptéry teprve hudbou budoucnosti. Ze začátku šlo o pouhou kratochvíli, postupem času se však draci začali využívat i na válečném poli.

Draci schopné unést člověka mají svůj původ v Číně. Lidé je zde kdysi využívali v civilním i vojenském prostředí. Také některé tresty byly praktikovány prostřednictvím draků. Podle záznamů ze 7. století nechával jeden z čínských císařů popravovat pomocí draků, kteří odsouzeného zvedli do výšky a poté nechali spadnout na zem.

Nyní se přesuneme do 19. století, kdy našli draci uplatnění v britské armádě. Psal se rok 1890, kdy začal armádní kapitán Baron Baden-Powell of Gilwell vyvíjet šestiúhelníkové draky zapojené v řadě za sebou. Ty byli údajně schopni vyzvednout člověka do značné výšky, díky čemuž mohl poskytovat významné informace průzkumného charakteru.

Pokrok nelze zastavit, a proto se mohl v roce 1894 zmíněný britský kapitán pochlubit drakem, který dokázal zvednout člověka do výšky 15 metrů. Ještě na konci roku se tento výkon dokonce zdvojnásobil. Powellův vynález vzbudil velký zájem, a proto byl drak poslán na jih Afriky, kde měl pomoci v Búrské válce. Než však drak „přistál“ na svém místě, byl konflikt ukončen.

Za další milník můžeme považovat moment, kdy Brit Samuel Franklin Cody začátkem 20. století překonal Lamanšský průliv ve člunu taženém drakem. Tato událost pochopitelně nemohla uniknout britskému námořnictvu, které poskytlo finanční prostředky na další vývoj, a proto mohl Cody v letech 1904-1908 dostávat člověka do výšky 488 metrů na 1219 metrů dlouhém kabelu. V roce 1906 byli jeho draci plnohodnotnou součástí armádního vybavení.

Používali se zejména k průzkumu ve větrném počasí, kdy nešlo využít balóny. V roce 1911 však historický význam armádních draků končí, jelikož se na scéně objevují letadla. Vojáci, kteří draky obsluhovali, vytvořili novou jednotku, která byla předchůdkyní slavného Britského královského letectva.

Přečtěte celý článek