Drahý proud položil první velkou firmu Bohemia Energy

3 měsíce starý 68

Krach firmy s 900 tisíci zákazníky ukazuje slabiny státního dohledu

Jiří PísaříkJiří Písařík, Bohemia Energy • Autor: ČTK

Vysoké ceny elektřiny mají první velkou oběť. Je jím jeden z největších českých prodejců energií, firma Bohemia Energy. Ve středu dopoledne ohlásila na svém webu, že „ukončuje s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu“.

Kolaps souvisí se zdražením energií na evropských burzách, před kterým se firma Bohemia Energy nestihla včas zajistit. Přitom měla se svými zákazníky z dřívější doby podepsané smlouvy na fixované nižší ceny – a ty už by nyní nezvládla dodržet. Podobný scénář zasáhl i jiné firmy v Evropě a majitel Bohemia Energy Jiří Písařík už před měsícem v Respektu varoval, že podobný vývoj může nastat i v Česku – jen nemluvil přímo o své společnosti.

Energetický regulační úřad nyní spouští úřední proces, jak se postarat o 900 tisíc zákazníků Bohemia Energy, kteří jsou nyní bez dodavatele. Ti by měli automaticky přejít do režimu takzvaného dodavatele poslední instance (DPI), tedy pod velké firmy, které mají v příslušném kraji distribuci – tedy pod ČEZ, E.ON nebo PRE.

Potíž je, že záchranný režim DPI znamená také zpravidla vyšší cenu, než je na trhu obvyklá. A že ani přechod k jiné firmě nyní nezaručuje solidní tarif, protože dodavatelé energií se bojí dalších výkyvů vysokých cen a jistí se drahými nabídkami.

Bohemia Energy je česká rodinná firma, její zakladatel Jiří Písařík byl právě díky její velikosti dosud považován za jednoho z tuzemských miliardářů. V žebříčku magazínu Forbes figuruje mezi nejbohatšími Čechy na 37. místě, toto umístění se ale odvíjelo právě od hodnoty podniku, který nyní končí.

Energetický regulační úřad vedl s firmou v posledních týdnech řízení kvůli stížnostem, že Bohemia Energy se snažila ze závazku zafixovaných nižších cen vyvléknout a přesvědčovala odběratele, aby přešli na nový, dražší tarif s odkazem na překotný vývoj velkoobchodních cen. O těchto stížnostech úřad informoval, nicméně sám směrem k firmě nic aktivně nedělal.

Kolaps firmy lze tak brát i jako selhání úřadu, který dává obchodníkům licenci a má za úkol sledovat jejich kondici podobně jako Česká národní banka zodpovídá za zdraví bank. Pokud padnou i další firmy, regulační úřad bude muset vysvětlit, proč jejich finanční kondici a zajištění nesledoval dříve a klienty nevaroval. Dřívější avízo mohlo zákazníkům usnadnit přechod k jiným dodavatelům včas a za lepší ceny, což nyní půjde těžko.

Krach největšího alternativního dodavatele také nejspíš vystraší řadu zákazníků a povede ke koncentraci trhu zpět do rukou zavedených velkých hráčů, což vytváří riziko, že do budoucna se omezí konkurence a ceny půjdou ještě výš.

Zdroj