Dramatické záběry z věznice v Teheránu: Vypukl požár a zní střelba, na místě jsou zranění

3 měsíce starý 55

Nejmenovaný íránský bezpečnostní představitel Reuters řekl, že ve věznici Evín začala vzpoura, která vedla k požáru, a již byla potlačena. Na místě zasahují hasiči, dodal zmíněný činitel. Agentura IRNA napsala, že vzpoura se odehrála v části věznice, kde jsou zadržováni „gangsteři“. Podle agentury Reuters tím IRNA naznačila, že političtí vězni nebyli do incidentu zapojeni.

„Rodiny vězňů se shromáždily před hlavním vchodem do věznice Evín. Vidím oheň a kouř a spoustu příslušníků speciálních sil. Jsou tam také sanitky,“ popsal situaci jeden ze svědků kontaktovaný agenturou Reuters.

Před věznicí Evín i na dalších místech Íránu se v posledních týdnech konají protesty proti tamnímu autoritářskému režimu. Vyvolala je smrt mladé dívky zatčené mravnostní policií, údajně kvůli volně nasazenému šátku – hidžábu. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje, což si vyžádalo podle nevládních organizací na dvě stovky obětí, včetně příslušníků bezpečnostních složek. Stovky účastníků protestů byly po zadržení údajně poslány právě do věznice Evín.

Protivládní skupina 1500tasvir na internetu zveřejnila video s požárem věznice, na němž je v pozadí slyšet skandování „smrt diktátorovi“, které opakovaně zaznívá na protivládních demonstracích, napsal zpravodajský server BBC News.

Věznici Evín, kde jsou většinou zadržováni lidé, kteří čelí obviněním z ohrožení bezpečnosti, dlouhodobě kritizují západní organizace na ochranu lidských práv. Organizace Human Rights Watch (HRW) v minulosti uvedla, že se v Evínu využívají výhrůžky bitím a hrozby trvalého uvěznění a mučení rodinných příslušníků. Běžné je i klamání a ponižování zadržených, vícedenní výslechy trvající až pět nebo šest hodin, odepírání lékařské péče a odmítání návštěv rodinných příslušníků.

Server BBC News připomněl, že ve věznici Evín je držena také řada cizinců či Íránců, kteří mají dvojí občanství.

Zdroj