Dříve se jí smáli, teď se hromadí žádosti o ruku. Šipkařka se stala miláčkem Anglie

5 měsíce starý 29

 Twitterový účet Fallon Sherrock

Fallon Sherrocková se narodila v anglickém Milton Keynes a k šipkám ji přivedli rodiče, sami rekreační hráči. Sherrocková se za pár let dostala mezi ženskou špičku a v roce 2015 se stala vicemistryní světa někdejší organizace BDO, která rozlišovala mezi muži a ženami.

Stabilně se držela mezi nejlepšími šipkařkami, ale osobní život jí změnila záhadná nemoc ledvin, kterou začala trpět po porodu syna Roryho.

"Brala jsem tabletky, které měly posílit funkci ledvin, ale také způsobily zadržování vody v mém obličeji. Kvůli nafouklým tvářím jsem dostávala na sociálních sítích spoustu nehezkých vzkazů," vyprávěla.

Ošklivé narážky na vzhled Sherrockové nejdříve ubližovaly, nicméně naučila se je ignorovat. "Proč se zabývat něčím, co někdo někam napíše, když to na můj život nemá žádný vliv? Negativní zprávy jsem postupně přešla jakoby nic," vzpomínala šipkařka.

Její stav se zlepšil, ovšem stále si musí hlídat pitný režim a pravidelně pít velké množství vody, aby ledviny vyplavila. Na výchovu autistického syna zůstala bez partnera, ale mohla se spolehnout na podporu své rodiny.

A po překonání krušných chvil se drobné blondýnce, jež dala kdysi před studiem forenzních věd přednost šipkám a práci kadeřnice, podařilo naplno prorazit do světa velkých jevišť a terčů.

Kvalifikovala se na mistrovství světa 2020 (MS v šipkách se hraje vždy na přelomu roku, takže tento šampionát se konal od prosince 2019 do ledna 2020) a jako první žena vyhrála utkání na této nejprestižnější scéně.

Porazila krajana Teda Evettse 3:2 a senzaci ještě zvýraznila v druhém kole proti Rakušanovi Mensuru Suljovicovi, jehož zdolala 3:1. Její příběh rychle strhl celou Velkou Británii, která je považovaná za kolébku šipek.

Bouřliví diváci v londýnském Alexandra Palace ji hlasitě povzbuzovali, zato na soupeře pískali a bučeli. A přestože ve třetím kole Sherrocková podlehla Chrisovi Dobeymu, stala se za pár dní miláčkem národa.

"Je to neuvěřitelné, nikdy bych nečekala, že to bude mít takový zásah," vzpamatovávala se tehdy z návalu slávy. "Snažím se moc nevycházet ven, protože mě teď na ulici každý poznává. Všichni se chtějí fotit, všichni mi chtějí gratulovat," usmívala se.

Blahopřání dorazilo mimo jiné od Billie Jean Kingové, někdejší americké tenisové superstar a velké bojovnice za ženská práva, či herečky Sarah Jessicy Parkerové. V televizní exhibici si anglická šipkařka zahrála po boku italského fotbalového mistra světa z roku 2006, Lucy Toniho.

Odezva ale ani po historickém úspěchu nebyla stoprocentně pozitivní. Objevili se škarohlídové, kteří tvrdili, že Sherrocková je do popředí šipek posouvána uměle. Jen díky tomu, že je žena a může prostředí ozvláštnit. Přitom mezi mužskými kolegy získala hned velký respekt a podporu.

Letos na podzim však sedmadvacetiletá hráčka snad definitivně všechny pochybovače umlčela. Jako první žena došla v září do finále televizního turnaje. Povedlo se jí to v Kodani na turnaji Nordic Darts Masters.

A skvělé představení předvedla před pár dny na Grand Slamu, kterého se účastní vítězové různých prestižních turnajů a soutěží. Sherrocková jako první žena postoupila ze skupiny, v osmifinále zopakovala vítězství nad Suljovicem (jako na MS 2020) a po boji skončila až ve čtvrtfinále na šipkách mistra světa z loňského roku Petera Wrighta. 

Fantastický kousek předvedla Sherrocková v posledním duelu skupiny proti Němci Gabrielu Clemensovi, kterého potřebovala porazit o dva legy, aby postoupila dál. V zápase hraném do pěti prohrávala už 1:3, ale otočila na 4:3 a kýženého stavu 5:3 dosáhla nejvyšším zavřením.

Zbývalo jí 170 a leg mohla ukončit jediným způsobem, dvěma šipkami do trojnásobku dvacítky a třetí do červeného středu. Tak, aby už nepustila k terči soupeře. Zvládla to a diváci ve Wolverhamptonu se mohli zbláznit. "To je absolutní senzace," křičel komentátor stanice Sky Sports.

"Cítím se vyčerpaně, spokojeně, unaveně, smutně, šťastně, nadšeně, zklamaně, extaticky. Tolik emocí a vzpomínek. Vím, že nyní můžu dát hlavu vzhůru," psala potom Sherrocková na Twitter po čtvrtfinálové porážce 13:16 od hvězdného Wrighta.

"Bylo by hezké, kdybychom se jednou dostali do bodu, kdy vítězství ženy nad mužem nebude ničím překvapivým. Aby to nebylo, že proti sobě stojí žena a muž, ale dva skvělí hráči," věřila Sherrocková už dříve, že na sebe výrazněji upozorní i jiné šipkařky.

Ona je teď jejich hlavní tváří a o další průlom se pokusí již za měsíc na světovém šampionátu v Londýně. Přijde v růžovém trikotu s květinkami, nechá si pustit svou nástupní píseň Last Friday Night od Katy Perry a celý sál bude zase na její straně.

Zatímco dříve čelila kvůli nemoci posměchu, teď jí od fanoušků chodí i žádosti o ruku. "Ale já jsem docela šťastná, že si mohu užívat života před svatbou," nechala se slyšet. Maximální pozornost upíná na sport, tak aby nezůstalo jen u třetího kola MS nebo čtvrtfinále Grand Slamu.

Zdroj