Drony jako ukrajinský trumf. Můžou útočit na Rusy jako kamikaze, říká Visingr

6 měsíce starý 23

„V přímém souboji Ukrajinci moc šancí nemají. Mají menší počet letadel, jejich letouny jsou vesměs starší a méně moderní než ruské. Přesto se Ukrajincům podařilo dosáhnout některých zajímavých úspěchů,“ řekl Visingr pro CNN Prima NEWS.

Zároveň zmínil, že Kyjev zkrátka ani přes své dílčí úspěchy nemůže počítat s tím, že jeho stíhačky budou stačit k získání vzdušné převahy, která je při ofenzivě nezbytně nutná. Ukrajinci ale mají jeden trumf. „Zdá se, že mají připravené suplování chybějící vzdušné převahy. V opravdu velkém počtu by mohli nasadit kamikaze drony. Mluví se o tom, že jich mají připravené řádově desítky tisíc,“ prohlásil Visingr.

Právě drony by podle něj mohly zaskočit za chybějící ukrajinské stíhačky a cíleně nalétávat na ruské cíle.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry obrovské exploze: Ukrajinci zničili ruský obrněnec. Ztráty okupantů jsou alarmující

Visingr zároveň nastínil, jakými směry by se mohla ubírat ukrajinská protiofenziva. „Existuje několik variant, nejvíce se mluví o útoku na jihu, řekněme od Záporoží směrem na Melitopol. Tomu by mohly nasvědčovat některé operace, které tam ukrajinská armáda provedla, například řada úderů na ruské sklady v týlu a další významné objekty,“ zmínil vojenský analytik.

Tato cesta však nemusí být v ukrajinských plánech jediná. „Hodně se ale také spekuluje o úderu v oblasti Bachmutu, případně u Kupjansku směrem na Starobilsk nebo někde v oblasti Doněcku, občas se také mluví o úderu směrem na Krym. Těch možností je celá řada,“ popsal Visingr s dovětkem, že Ukrajinci možná „mají zase v rukávu schované nějaké překvapení“.

Kudy povede ukrajinská protiofenziva?

Odhadovalo se, že předešlá zářijová protiofenziva Ukrajinců se bude odehrávat na východní a jihovýchodní Ukrajině. Místo toho však Kyjev zatlačil Rusy zejména v Charkovské oblasti a obecně na severovýchodě země.

Visingr zmínil, že Ukrajina i nadále dostává od svých západních spojenců hlavně munici do děl a dalších zbraní, potažmo řízené střely pro protivzdušnou obranu.

ČTĚTE TAKÉ: Putin: Budoucnost Ruska stojí na našich vojácích. Jsou jako němečtí nacisté, reagoval expert

Ta je totiž téměř neustále v pohotovosti kvůli ruským raketovým úderům na ukrajinská města. Ukrajina i nadále zvládá tomuto náporu odolávat. „Rusové sázejí na to, že Ukrajincům dojdou zásoby protivzdušné munice dřív než zásoby střel Rusům,“ uvedl.

Visingr se dotkl také tématu prodeje zbraní z války na Ukrajině na černém trhu. Poznamenal, že takové korupční a zločinné jednání se sice děje, ale zapojuje se do něj i opačná strana konfliktu. „Týká se to i Ruska. Už byla zaznamenána řada případů, kdy bývalí ruští vojáci začali páchat trestnou činnost s použitím zbraní, které odcizili ruskému eráru,“ komentoval analytik. Z ukrajinské strany se podle jeho slov na černý trh nedostávají těžké zbraně či vozidla jako tanky, ale panuje riziko u ručních zbraní.

Zdroj