Držíme stávající kurz, navýšíme testovací kapacity, řekl německý kancléř Scholz

3 měsíce starý 18

Německo i přes rychlý nástup koronavirové varianty omikron nezavede žádná nová karanténní omezení, chce ale posílit očkovací kampaň a kapacity pro PCR testování. V pondělí to po jednání s premiéry německých spolkových zemí prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo rovněž nepřistoupilo k žádnému rozvolnění, kancléř se ale se zemskými premiéry dohodl na přípravě rozvolňovacího plánu pro okamžik, kdy bude možné vyloučit přetížení zdravotnictví.

Berlín 19:47 24. ledna 2022

Německý kancléř Olaf Scholz představil kampaň na podporu očkování | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

„Nadále platí, že držíme stávající kurz,“ řekl o epidemických opatřeních Scholz. „Všem nám je jasné, že směr, kterým jsme se vydali, pomáhá,“ uvedl. Poznamenal, že mezi hlavními prostředky boje s pandemií jsou opatrnost, omezení kontaktů a očkování.

Demonstranty v Bruselu rozehnali slzným plynem, tisíce lidí protestovaly proti opatřením i v Německu

Číst článek

Pokud jde o očkování, tak podávání posilujících dávek podle Scholze pokračuje dobře. „Tempo ale oslabuje,“ řekl. Opět zvýšit zájem o vakcinaci a přeočkování chce vláda novou kampaní. V Německu s 83 miliony obyvatel má prozatím nejméně dvě dávky 73,4 procenta obyvatel a 50,4 procenta populace má i posilující dávku.

V Německu s příchodem omikronu výrazně vzrostl počet infikovaných, což vede k zátěži testovacích kapacit. Podle závěrů pondělního jednání je v případě přetížených laboratoří a nedostatku PCR testů nutné počítat s upřednostňováním rizikových pacientů a vybraných profesí, což se týká především zdravotníků.

Kdo je na vině?

Německá média uváděla, že při jednání se vedl spor o to, zda nedostatek PCR testů je chyba stávajícího sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha, nebo jeho konzervativního předchůdce Jense Spahna.

"We must not be naive. It is an illusion to believe that the pandemic will just miraculously be gone forever in three months' time."

German Chancellor Olaf Scholz outlined plans for a vaccine mandate in an interview with German newspaper @SZ.https://t.co/3C7YHSRrsX

— DW News (@dwnews) January 24, 2022

Premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst, který grémiu zemských ministerských předsedá, na tiskové konferenci novinářům řekl, že není doba na to se obviňovat. „Důležité je soustředit se na zvýšení kapacity,“ prohlásil a poznamenal, že laboratoře zřejmě čeká ještě vyšší zátěž. „Dynamika šíření omikronu je velice vysoká,“ uvedl.

ČTK

Zdroj