Duchem a krví vykoupíme al-Aksá, křičeli muslimové na Chrámové hoře a začali po policii házet kamení

3 měsíce starý 16

Na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kam se v neděli vydaly stovky židů u příležitosti svátku Tiša be-av, zaútočili mladí muslimové kameny na policisty, kteří je následně rozehnali, uvedly agentura DPA a Reuters s odvoláním na policejní hlášení. Někteří palestinští muslimové považují návštěvy židů na tomto místě, které je posvátné pro obě náboženství, za provokaci.

Jeruzalém 15:56 18. července 2021

Odklízení suti po střetu muslimů s policií | Zdroj: Reuters

V neděli brzy ráno se na Chrámové hoře zabarikádovaly desítky muslimských věřících. Někteří z nich skandovali „duchem a krví vykoupíme (mešitu) al-Aksá“, popsal deník The Times of Israel. Mešita al-Aksá je součástí komplexu náboženských budov na Chrámové hoře a je třetím nejposvátnějším místem islámu. Izraelská policie pak uvedla, že muslimy rozehnala za použití síly.

Izrael zaútočil na palestinský výcvikový tábor. Šlo o reakci na zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy

Číst článek

Chrámová hora je pod správou muslimů, ale za bezpečnost areálu zodpovídá Izrael. Podle dohody mezi oběma stranami židé mohou místo navštěvovat, nemohou se zde ale modlit. Během svátku Tiša be-av si židé připomínají dvě katastrofy svých dějin - zničení prvního a druhého chrámu. Oba v biblických časech stávaly právě na Chrámové hoře.

Na nadcházející týden připadá také muslimský svátek Íd al-adhá neboli svátek oběti. Palestinská radikální skupina Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, před svátky Palestince podle DPA vyzvala, aby „pochodovali zpět do Jeruzaléma“ a chránili Chrámovou horu.

V květnu si boje mezi Izraelem a Palestinci vyžádal životy 255 lidí v Pásmu Gazy a 13 osob v Izraeli. Raketový útok z 10. května na izraelská města, jímž boje začaly, Hamás označil za reakci na izraelské akce mimo jiné na Chrámové hoře.

ČTK

Zdroj