Důchodci dostanou 300 korun navíc. Čeká nás ekonomická katastrofa, zlobí se pravice

1 měsíc starý 15

Pro mimořádné navýšení hlasovalo 96 poslanců z řad ANO, ČSSD, KSČM, SPD a KDU-ČSL. Zákonodárci z řad ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN byli proti, nebo se zdrželi hlasování.

Poslanci také schválili, že za každé vychované dítě k penzi přibyde od roku 2023 mimořádný příspěvek 500 korun.

„Splnil se mi životní sen. Sněmovnou prošlo navýšení důchodů 300 Kč nad zákonnou valorizaci a výchovné 500 Kč za každé vychované dítě. Udělám vše pro to, aby Senát schválil i dřívější odchod do důchodu náročných profesí,“ napsala na Twitter ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Dlouhodobou nespravedlnost vůči maminkám, se dnes podařilo ve sněmovně změnit! Maminky, které odpracovaly 35 let budou mít měsíčně 500 Kč za každé dítě vyšší důchod,“ radoval se šéf lidovců Marian Jurečka.

Ať Agrofert zaplatí důchody, navrhoval Ferjenčík

Část pravicové opozice však varuje, že takové navýšení bude znamenat velkou „sekeru“ do státního rozpočtu. Úřad Maláčové už dříve vypočítal, že takový růst penzí bude v příštích třech letech stát dodatečných 32,6 miliardy korun.

„Naši zemi vedete do ekonomické katastrofy. V roce 2035 se důchodový systém zbortí. Nemyslete jen na počet hlasů ve volbách. Jsem pro spravedlivé a co nejvyšší důchody, ale i za 10 i 50 let,“ apeloval na vládu poslanec TOP 09 Jan Jakob.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík řekl, že navyšování důchodů souvisí s předvolební kampaní hnutí ANO. Navrhl, aby příspěvek důchodcům proplatil holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Se svým návrhem neuspěl. Svůj pozměňovací návrh, aby se snížily důchody exponentům komunistického režimu, neprotlačil ani lidovecký předseda Jurečka.

Zdroj