Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat

před 2 měsíce 67

Někteří to nazývají velkou nespravedlností na důchodcích. Ti totiž zničehonic přišli o skutečně významné peníze. Ročně to dělá nějakých 12 tisíc korun v průměru. A to jak jistě uznáte, není zrovna málo. Jde o více než půlku průměrné penze, takže pro většinu lidí skutečně značnou částku.

Peníze nepřišly

Řeč je o nespravedlivě zkrouhnuté mimořádné valorizaci, k čemuž zničehonic došlo v loňském roce. Na základě lednové inflace bylo oznámeno, že se důchod zvýší o nějakých 1780 Kč. To se jevilo jako hodně, ovšem vzhledem k rekordnímu zdražování šlo pouze o dorovnání růstu cenové hladiny. Navíc na tuto částku měli důchodci jednoznačný nárok, jelikož vycházela ze v té době platného výpočtového mechanismu.

Stát se ovšem zalekl, jelikož s takovým výdajem v rozpočtu nepočítal. A začal se ohánět tím, že pokud by o tuto plnou sumu důchody skutečně navýšil, mohl by způsobit značné hospodářské škody. Například podle ekonoma Lukáše Kovandy šlo ale o jalovou argumentaci, jelikož by se jen vydaly desítky miliard navíc, což vzhledem ke schodku ve výši 300 miliard korun nebylo zase tolik. Navíc neplatí ani to, že se s takovým navýšením nedalo počítat. Naopak, ekonomové ho předpokládali.

Ve výsledku tak byla valorizace významným způsobem zkrouhnuta na pouhých 760 korun. Stát díky tomu prý za letošní a loňský rok ušetřil 54 miliard korun. Důchodcům se to ale pochopitelně nelíbilo, a tak byla podána žaloba k Ústavnímu soudu.

Už to tak zůstane

Ten se jí zabýval poměrně dlouho a někteří experti byli přesvědčeni o tom, že něco takového musí zarazit. To by znamenalo, že by se důchodcům musely důchody navýšit o plnou částku a nevyplacený rozdíl vyplatit. Okamžitě by tak dostali spoustu peněz navíc.

Čtěte také: Češi si mohou dojít pro 13. důchod. Mnozí o tom ale netuší a o peníze každý rok přicházejí

Jenže soud vládní garnituru podržel a dal jí zapravdu. Na to zase někteří experti zareagovali tím, že jeho nezávislost je teď podkopána, jelikož něco takového se nemělo nikdy odsouhlasit. Ostatně, hned tři soudci s tímto závěrem nesouhlasili a naopak se důchodců zastávali. Byli však přehlasování a teď už je bez jakékoliv diskuze, že vše zůstane tak, jak je. Důchodci žádné peníze navíc nedostanou a co jim bylo sebráno, to už tak zůstane.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek