Důchodová reforma a konsolidační balíček. Fiala pro Deník okomentuje změny

6 měsíce starý 9

/ANKETA/ Ve čtvrtek za pět minut dvanáct představí pětikoaliční lídři úsporný konsolidační balík a důchodovou reformu. Termín je to faktický a ze strany vlády i symbolický. Má za to, že otálet už nelze ani chvíli. Zatímco parametry změn v penzijním systému jsou více méně známé, škrty na výdajové straně rozpočtu a opatření k navýšení té příjmové jsou opředeny mlhou.

Otázka pro tento týden: Jakou otázku byste položili Petru Fialovi? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Jisté je, že se změní podmínky pro odchod do předčasného důchodu, konstrukce povinné doby pro nárok na penzi a podíl zásluhovosti na její výši. Podle některých zdrojů by třeba dnešní padesátníci měli mít zhruba o dva tisíce nižší příjem z průběžného pilíře, což by je mělo pobídnout k privátnímu důchodovému spoření. Výchovné bude zachováno, ale pravděpodobně nebude podléhat valorizaci.

Daleko složitější rébus ministři řešili, když hledali desítky miliard, díky nimž by se měl snížit strukturální schodek. Původně se mluvilo o 70 miliardách, ale pravděpodobně jich kvůli špatným čtvrtletním výsledkům bude až 120.

Nejviditelnějším zásahem bude změna sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), kterou platí všichni. Místo tří současných sazeb (10, 15 a 21 procent) by měly být jen dvě, a to ve výši 12 a 21 procent. Do vyšší mají spadnout ubytovací a kadeřnické služby, teplo, vodné, točené pivo, vstupenky na kulturní a sportovní akce. Potraviny, léky a zdravotní pomůcky, ale také knihy, noviny a časopisy se mají posunout do nižší sazby. Jihomoravští vinaři a lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula údajně vylobbovali, že tiché víno nadále nebude zdaňováno.

Vláda podle svého programového vyhlášení počítá se zavedením dobrovolného společného vyměřovacího základu pro manžele. Mělo by být součástí plánované penzijní reformy.

Více peněz pro manžele? Přinést je má společný vyměřovací základ důchodu

Rušit se má řada výjimek, například sleva na studenty, na manželku po třech letech od narození dítěte, školkovné, osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům, odpočet za členské příspěvky odborům, zdaňovat se bude náhrada za vyvlastnění a prezidentův plat. Klesnout mají mzdy státních úředníků i jejich počet.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Na straně příjmů stát počítá se 24 miliardami navíc z povinného nemocenského pojištění ve výši 1,1 procenta ze zaměstnaneckých platů. Zatím není jisté, zda lidovci prosadili zvýšení firemních daní z 19 na 21 procent. Je jisté, že opozice bude mít řadu kritických připomínek. Prezident Petr Pavel byl na středeční schůzce s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou balíčku nakloněn, neboť si uvědomuje nutnost stabilizace veřejných financí.

A jak vnímáte opatření vlády vy? Zapojte se do debaty Deníku s premiérem a hlasujte.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.

Zdroj