Duhou proti Maďarsku. Němci obejdou zákaz, protest zamíří i do Budapešti

1 měsíc starý 10

 Reuters

Důvodem je politika maďarského premiéra Viktora Orbána. Jeho strana Fidesz nedávno úspěšně protlačila takzvaný antipedofilní zákon, k němuž ale na poslední chvíli přibyly kontroverzní dodatky. Ty například zakazují šířit mezi nezletilými jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.

Nevoli vůči zákonu z některých, zejména západních zemí pociťují i maďarští fotbalisté. První dva zápasy na Euru ještě odehráli doma v Budepešti, kde šlo jen o fotbal, ovšem dnes večer je čeká klání v Mnichově proti domácím Němcům.

Původně měla mnichovská aréna svítit duhovými barvami, které jsou symbolem lidí s odlišnou sexuální a genderovou identitou, označovaných například zkratkou LGBT. Plán ale zatrhla UEFA, podle které by šlo o politické gesto.

Krátce předtím přitom představitelé evropského fotbalu nezasáhli proti brankáři německé reprezentace Manuelu Neuerovi, který na Euru nosí duhovou kapitánskou pásku. V tomto případě má jít o dobrou věc.

"Podporuji Neuera v nošení takové pásky a také jsem pro nasvícení stadionu v duhových barvách, ale jen když to není politické… Tenhle požadavek přišel od politika a šlo o jasný signál namířený proti vládě jiného státu," vysvětloval šéf UEFA Aleksander Čeferin tenkou a obtížně rozlišitelnou hranici mezi politikou a takzvanou společenskou odpovědností.

Zákaz však Němce nezastavil. Svůj názor projeví jinak. Zástupci německého fotbalu chtějí divákům před zápasem proti Maďarsku rozdat deset tisíc duhových vlajek. Starosta Mnichova Dieter Reiter pak vyzdobí duhovou vlajkou radnici a osvětlí některé budovy ve městě.

Pozadu nezůstane ani zbytek Německa. "Když nemůže být duhově nasvícena mnichovská aréna, tak to uděláme my," řekla si řada fotbalových klubů.

Takhle budou vypadat stadiony ve Wolfsburgu a Kolíně nad Rýnem:

Duhová symbolika nakonec dorazí i do maďarské Puskás Arény, kde odehraje osmifinále Nizozemsko, jehož kapitán Georginio Wijnaldum vytáhne speciální pásku. Je možné, že nizozemským soupeřem bude Česko.

Pokud jde o maďarskou reprezentaci, LGBT komunitu dřív podpořil třeba brankář Péter Gulácsi.

Obránce Willi Orbán, který dlouhodobě nastupuje v Německu, zase podotkl, že duhové nasvícení mnichovské arény by mu nevadilo: "Osobně by se mi líbilo, kdyby byla pestrobarevná. Zažil jsem ji jen v modré a červené."

Celkově se ale zdá, že maďarské reprezentanty duhové dění příliš nevzrušuje. Alespoň ne během Eura. "Abych byl upřímný, v kabině o politice nikdy nemluvíme," prohlásil italský trenér Maďarů Marco Rossi. "Ale všichni jsme lidé, citliví k rozličným společenským problémům. Svým chováním všem projevujeme maximální respekt."

Otázkou je, jestli to platí i pro vybrané fanoušky. UEFA zahájila vyšetřování poté, co se v hledišti Puskás Arény objevil transparent s nápisem "anti-LMBTQ" (zkratka LMBTQ je maďarskou obdobou LGBTQ, pozn. red.).

Diváci v Budapešti se podle některých médií dopustili také rasismu vůči francouzským fotbalistům tmavé pleti. A ještě před utkáním s Francií vytáhli transparent proti poklekávání, ale není jasné, zda i ten je součástí vyšetřování.

Puskás Aréna, která jinak uchvátila výtečnou atmosférou, je přitom podle deníku The Times možným hostitelem finále Eura, pokud koronavirové problémy vyřadí ze hry Wembley. 

Zdroj