Súdán po několika dnech bojů mezi tábory dvou znepřátelených generálů opouští občané západních zemí, včetně Česka. Dva z pěti Čechů v zemi odletěli německým speciálem, oznámil na twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský.

Aktualizováno Praha 20:03 23. 4. 2023(Aktualizováno: 20:25 23. 4. 2023)

O návratu dalších tří Čechu se podle Libavského intenzivně jedná (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí v neděli večer také  informovala, že dva Češi na jihu země ve městě Nyala jsou na evakuačním seznamu Turecka, které je chce společně se svými občany dostat ze Súdánu co nejdříve.

Evakuaci diplomatů a dalších občanů oznámily Spojené státy, Británie, Německo či další evropské státy. Francie a Nizozemsko uvedly, že pracují na tom, aby z africké země dostaly i lidi ze „spřátelených partnerských zemí“. 

V Súdánu čeká na odjezd pět Čechů. Ministerstvo doufá, že se dostanou do evakuačních konvojů

Číst článek

Letecké spojení se Súdánem bylo v posledních dnech velmi problematické a například Saúdská Arábie v sobotu přistoupila k evakuaci svých občanů přes přístav na východě země. Zahraniční vlády plánovaly ze Súdánu vypravit několik evakuačních konvojů.

„Za pomoci našich partnerů z Evropské unie právě evakuujeme ze Súdánu do bezpečí dva z pěti českých občanů, a to německým speciálem. Moji kolegové intenzivně pracují na tom, aby se domů dostali i zbývající Češi, a to co nejdříve,“uvedl Lipavský.

Za pomoci našich partnerů z právě evakuujeme ze Súdánu do bezpečí dva z pěti českých občanů, a to speciálem. Moji kolegové intenzivně pracují na tom, aby se domů dostali i zbývající Češi, a to co nejdříve.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 23, 2023

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Hradec Králové odmítl třinecké oslavy, o první finálové výhře rozhodl v prodloužení Pavlík

  2. Dva Češi odletěli ze Súdánu německým speciálem, oznámil Lipavský. O návratu dalších tří se jedná

  3. Je to realita, nebo umělá inteligence? Lidé to rozliší podle kontextu, radí expertka na komunikaci Hejlová

  4. Jednání o ostravské koalici je v patové situaci. ANO a Spolu se opět neshodly na primátorovi a radě

  5. Hložek se v Bundeslize popáté trefil, jeho vítězný gól proti Lipsku posunul Leverkusen na pohárové příčky

  6. V září se snažil vyhnout mobilizaci. Dnes syn Putinova mluvčího tvrdí, že sloužil půl roku s wagnerovci

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme