Dva izraelské údery v Sýrii zabily jedno dítě a tři členy Hizballáhu, říká SOHR

před 3 týdny 39

foto Ilustrační foto - Sanitka u syrského města Tal Abyad.

Damašek - Údajně izraelské vzdušné údery na obytnou budovu v syrském přístavním městě Banijás a na lokalitu ve střední Sýrii dnes zabily jedno dítě a zranily deset civilistů. Informovaly o tom syrská státní tisková agentura SANA i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž zmíněný útok v centrálním regionu země usmrtil také tři členy libanonského hnutí Hizballáh.

"Přibližně v 19:30 (20:30 SELČ) izraelský nepřítel zahájil směrem z libanonského území vzdušnou agresi, jejímž cílem bylo jedno místo v centrální oblasti a jedna obytná budova v Banijásu," uvedl vojenský zdroj agentury SANA. Dodal, že údery si vyžádaly smrt malé dívky, přivodily zranění deseti civilistům a způsobily určité materiální škody.

Syrská státní média zhruba hodinu předtím bez bližších podrobností informovala, že syrská protivzdušná obrana zachytila "nepřátelské cíle" nad provincií Homs.

Nevládní Syrská observatoř pro lidská práva (OSDH), která sídlí v Británii a v Sýrii disponuje rozsáhlou sítí zdrojů, poté oznámila, že Izrael v oblasti Homsu zaútočil „nejméně na jeden vojenský objekt a že při tomto úderu zahynuli tři syrští členové libanonského Hizballáhu. SOHR upozornila, že v tomto regionu se nacházejí četné pozice Íránem podporovaných skupin, včetně šíitského Hizballáhu.

Izrael, který podobné zprávy o úderech na území Sýrie obvykle nekomentuje, se k incidentům bezprostředně nevyjádřil.

Izrael už řadu let podniká útoky proti cílům v Sýrii, které jsou podle něj napojené na Írán. Vliv Teheránu v Sýrii vzrostl poté, co se v občanské válce, která touto zemí zmítá už od roku 2011, postavil na stranu prezidenta Bašára Asada, připomíná Reuters. Množství údajných izraelských úderů na území Sýrie výrazně stouplo od začátku války v Pásmu Gazy, kterou Izrael vede proti rovněž Íránem podporovanému hnutí Hamás v odvetě za teroristický útok z loňského 7. října.

V dubnu Írán odpálil na Izrael přes 300 střel a dronů v reakci na pravděpodobně izraelský vzdušný úder na budovu v komplexu íránského velvyslanectví v Damašku, který zabil několik důstojníků íránských revolučních gard včetně jednoho generála.

Přečtěte celý článek