Dva obviněné z korupční kauzy v Liberci poslal soud do vazby, zbylých pět je vyšetřováno na svobodě

před 3 týdny 37

Okresní soud v Liberci ve čtvrtek odpoledne uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s libereckou radnicí. Po jednání soudu to řekla dozorující státní zástupkyně Martina Dědková. Podle informací ČTK jde o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ, která se zabývá projektováním staveb i investorskou a inženýrskou činností, Josefa Nadrchala.

16:43 Liberec 16:14 11. dubna 2024

Panorama města Liberce s hřebenem Jštědu v pozadí z ochozu radniční věže na Náměstí Dr. E. Beneše

Panorama města Liberce s hřebenem Jštědu v pozadí z ochozu radniční věže na Náměstí Dr. E. Beneše | Foto: Jana Volková | Zdroj: Český rozhlas

„Okresní státní zastupitelství v Liberci podalo návrh na vzetí do vazby ohledně dvou obviněných, a to z důvodu uvedeného v paragrafu 67 písmena B trestního řádu, tedy z toho důvodu, že je zde obava, že obvinění budou působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jiným způsobem mařit objasňování skutečností závažných pro trestní řízení,“ řekla Dědková.

Soud rozhodl v případu korupce u zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci, udělil tři podmínky

Číst článek

Jeden z obviněných si podle ní proti vzetí do vazby podal stížnost, o níž bude rozhodovat krajský soud. V případu rozděleném na tři části bylo zatím obviněno sedm lidí, zbývajících pět je nadále vyšetřováno na svobodě.

Mezi nimi je i náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek (ODS). „Aktuálně dál pokračuji v práci náměstka pro statutární město Liberec. Vzhledem k příslibu mlčenlivosti a probíhajícímu vyšetřování nemohu jakékoliv dotazy ohledně zásahu policie ČR dál komentovat,“ uvedl Židek ve čtvrtečním prohlášení pro média.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, který vlastní stavební firma Syner Group. Šest lidí včetně dvou vazebně stíhaných je obviněno v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci.

Židka se týká druhá část kauzy a hrozí mu až 12 let kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství už dříve naznačilo, že šetří možnou trestnou činnost korupčního charakteru spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Šéf Českého lyžařského svazu Trávníček je obžalovaný z korupce. Ve funkci zůstává, čeká na soud

Číst článek

Prověřovanou osobou ze strany policie je i předseda představenstva liberecké stavební firmy Syner Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko, což firma částečně potvrdila ve čtvrtečním prohlášení.

„Od úterního šetření jsou Policii ČR jak společnost SYNER Group, tak i fyzická osoba Petr Syrovátko plně nápomocni a poskytujeme požadovanou součinnost. Petr Syrovátko je na zahraniční cestě a po celou dobu je s příslušnými orgány vyšetřování v kontaktu,“ uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení.

Třetí část kauzy spojené s radnicí v Liberci se podle regionálního serveru Náš Liberec týká Libereckého kraje. Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ve čtvrtek novinářům sdělil, že v úterý podal policii vysvětlení, poskytoval další součinnost a je vázán mlčenlivostí.

„Jsem přesvědčený, že jsem postupoval jako hejtman správně, že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti. Předpokládám, že tím neporuším mlčenlivost, když řeknu, že jsem byl vyzván k vydání počítače a telefonu a policie potom upustila od provedení domovní prohlídky,“ dodal Půta. Ve třetí větvi zatím nikdo obviněný nebyl.

ČTK

Přečtěte celý článek