Dva zranění čeští horolezci uvázli na rakouském Grossglockneru

před 5 měsíce 103

foto Ilustrační foto - Alpský horský masiv Grossglockner.

Vídeň - Dva čeští horolezci uvázli v nadmořské výšce 3200 metrů na nejvyšší rakouské hoře Grossglockner. Kvůli větru pro ně bude moci vyrazit záchranný vrtulník pravděpodobně až v úterý, informovala dnes agentura APA s odvoláním na policii. Muži ve věku 25 a 39 volali na tísňovou linku v neděli večer a uvedli, že je na severní stěně hory zranil padající kámen, ale dokázali se dostat k bivaku.

Silný vítr dnes dopoledne ani odpoledne neumožnil nasazení vrtulníku. Výstup po zemi by trval mnoho hodin. Záchranáři od něj upustili po dohodě se zraněnými, s nimiž jsou v telefonickém spojení.

Češi jsou na tom dobře a uvedli, že v každém případě mohou dále přebývat v úkrytu. Podle dostupných informací jsou dobře vybaveni. V úterý ráno bude situace znovu vyhodnocena, uvedla policie.

Stálý bivak byl na Grossglockneru zřízen v roce 2020 v nadmořské výšce 3205 metrů a nahradil starší přístřešek. Za normálních okolností poskytuje místo pro 15 osob, v nouzi i více. Tento jednoduchý "kontejner" ale rozhodně není "cílem romantických výletů", upozorňuje místní alpský spolek. Bivak spíše slouží jako bezpečný přístav pro horolezce, kteří se ocitli v nouzi jako nyní dvojice Čechů.

zdp jrm

Přečtěte celý článek