Dvě desítky lidí a jedenáct firem. Policisté rozdaly obvinění v kauze veřejných zakázek na ŘSD

6 měsíce starý 9

V případu veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) bylo obviněno 21 lidí a 11 firem, sedm lidí policie zadržela. V úterý to uvedl žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. Elitní detektivové zasahovali v centrále ŘSD na pražském Kačerově a na dalších místech v Česku. Podle Minxe jsou obvinění podezřelí ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a pletich.

Praha 8:43 17. května 2023

Generální ředitelství Ředitelství silnic a dálnic v Praze 4 Krči | Foto: Vít Kubant | Zdroj: Český rozhlas

Genrální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl už v úterý serveru iROZHLAS.cz vysvětlil, že se současný zásah policie se netýká aktuální činnosti podniku ani nikoho ze současného vrcholového managementu. „Jedná se o historické věci,“ dodal. Jeho slova následně potvrdil i ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

‚Pletichy při zadání veřejné zakázky.‘ Detektivové zasahují na Ředitelství silnic a dálnic

Číst článek

„Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD, zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži," uvedl v úterý státní zástupce Tomáš Minx.

Později doplnil počty obviněných a zadržených. „V případu veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR je aktuálně trestně stíháno 21 fyzických osob a 11 právnických osob. Zadrženo bylo celkem 7 osob,“ doplnil v krátké tiskové zprávě.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla České televizi (ČT), že se v případu jedná o více veřejných zakázek, podle ní se jednalo o systémovou záležitost. Otázku, zda bude na zadržené podán návrh na vzetí do vazby, označila za předčasnou.

Lidovky.cz s odkazem na svůj zdroj uvedly, že organizovaná skupina sestávala z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. Podle webu jde o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl server. Na zásah v centrále ŘSD upozornil Deník N, serveru to potvrdil ministr dopravy Kupka.

pik, ČTK

Zdroj