Dveře čínsko-amerických vztahů nemohou být zavřeny, řekl velvyslanec Pekingu ve Washingtonu

1 měsíc starý 13

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Washington 6:38 29. července 2021

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang | Zdroj: Profimedia

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země.

USA by měly ‚změnit chybný způsob uvažování‘ a Čínu nedémonizovat, vyzval Peking při návštěvě diplomatky

Číst článek

Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA.

O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až ve čtvrtek zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

„Pevně věřím, že dveře čínsko-amerických vztahů, které jsou již otevřené, nemohou a neměly by být zavřeny,“ řekl Čchin novinářům po příjezdu do své rezidence ve Washingtonu.

Západ obvinil Čínu z hackerského útoku na 30 tisíc serverů. Vést jej měla skupina Hafnium

Číst článek

„Vztah mezi Čínou a USA se dostal do nové kritické situace a sice čelí mnoha obtížím a výzvám, ale skýtá také mnoho příležitostí a potenciál,“ dodal velvyslanec. Vzájemné vztahy směřují podle něj kupředu navzdory zvratům a americká ekonomika pod vedením prezidenta Joea Bidena vzkvétá.

Post amerického velvyslance v Číně je neobsazený od října, kdy z Pekingu odešel republikán Terry Branstad, aby mohl pomáhat Donaldu Trumpovi s kampaní před prezidentskými volbami. V diplomatických kruzích je za nejpravděpodobnějšího kandidáta považován bývalý velvyslanec při NATO Nicholas Burns.

Vztahy mezi dvěma mocnostmi se silně zhoršily v době, kdy funkci amerického prezidenta vykonával Bidenův předchůdce Donald Trump. Obě strany se střetávají v celé řadě otázek, mezi něž vedle lidských práv patří také problematika transferu technologií nebo kybernetické bezpečnosti.

ČTK

Zdroj