Dvourohý Napoleonův klobouk se na aukci prodal za rekordní sumu

2 týdny starý 6

foto Rekordní částky 1,93 milionu eur (47,1 milionu korun) na aukci v Paříži dosáhl dvourohý klobouk patrně patřící francouzskému panovníku a vojevůdci Napoleonu Bonaparte, 19. listopadu 2023.

Paříž - Rekordní částky 1,93 milionu eur (47,1 milionu korun) na aukci v Paříži dnes dosáhl dvourohý klobouk patrně patřící francouzskému panovníku a vojevůdci Napoleonu Bonaparte. Překonal tak původní odhad akční síně Drouot, který činil 600.000 až 800.000 euro (14,6 až 19,5 milionu korun), a zároveň předchozí rekord za jinou Napoleonovu pokrývku hlavy z roku 2014, napsala agentura Reuters.

"Máme 1,450.000 nalevo, 1,5 milionu, máme v síni 1,5 milionu za Napoleonův klobouk. Tento významný Napoleonův symbol prodán za 1,5 milionu (bez poplatků), na lítost je pozdě, prodáno," prohlásil na pařížské dražbě licitátor Jean-Pierra Osenat, když za potlesku v sále odklepl výslednou částku kladívkem.

Tradiční černý klobouk z bobří plsti a se dvěma rohy je Napoleonovou poznávací značkou, upozornil Osenat a dodal, že vojevůdce takových podobných klobouků za svůj život vlastnil okolo 120.

"Klobouk byl součástí obrazu, který si budoval, protože Napoleon byl muž komunikace," uvedl Osenat. Klobouk Napoleon nosil vždy s rohy zarovnanými tak, aby kopírovaly osu ramen, zatímco většina lidí v té době jej nosila s rohy mířícími vpřed a vzad, připomněl.

Pokrývky hlavy, o kterých se předpokládá, že je vlastnil Napoleon, se na aukcích objevují pravidelně, podotýká Reuters. Aukční síň Drouot v roce 2014 prodala jiný klobouk za 1,88 milionu eur (46 milionů korun). Londýnský dům Bonhams pak před dvěma lety nabídl klobouk s průkaznou vojevůdcovou DNA.

Zdroj