Ekologické aktivistky v Londýně polily van Goghův obraz rajčatovou polévkou

5 měsíce starý 38

Vincent van Gogh, Slunečnice | FOTO: Vincent van Gogh, wikimedia commons / CC BY 4.0

Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) dnes v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku, informují britská média. Obě ženy později zatkla policie. Zda byl obraz nějak poškozen, zatím není jasné.

Dvě ženy přišly do místnosti, kde byl obraz vystaven, v 11:00 místního času (12:00 SELČ) a vychrstly na něj dvě plechovky rajčatové polévky. Záběry incidentu byly zachyceny na videu. V okamžiku, kdy ženy polily obraz polévkou, je slyšet křik šokovaných návštěvníků a muže, který volá ostrahu.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: „Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?“ Cena obrazu z roku 1888 je podle britské stanice odhadována na 72,5 milionu liber (přes dvě miliardy Kč). Agentura Reuters píše, že jde o jednu z pěti verzí obrazu, které jsou vystaveny ve světových muzeích a galeriích.

Policie na twitteru oznámila, že obě aktivistky zatkla. Galerie věc dosud nekomentovala.

Aktivisté skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali silnice v okolí parlamentu. Policie minulou neděli uvedla, že po víkendových protestech ekologických skupin bylo zatčeno více než 100 lidí, píše agentura Reuters.

Zdroj