Ekonomové: Česko má nejvíc předpotopní stavební řízení. Návrhy NERV pomohou

před 2 měsíce 100

Z pera Národní rozpočtové rady vlády je většina opatření z kritizovaného konsolidačního balíčku. Nové návrhy na nastartování ekonomiky přináší poradci po schválení úsporných opatření. Ty zasahují do oblasti práce, vzdělávání nebo investic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Reportáž z hospody. Rakušan si v Karviné sedl na pivní sud nenávisti. Hospoda mu nadávala do fašistů

Podle ekonoma Petra Bartoně jsou ale nejdůležitější návrhy v kategorii bydlení. „Změna sedmi zákonů a zkrácení povolovacích procesů by pomohla nastartovat růst a výrazně pomoci lidem. Máme nejvíce předpotopní systém stavebního řízení ze všech civilizovaných a polocivilizovaných zemí podle dat Světové banky. To je jediná příčina toho, proč je tak drahé bydlení,“ řekl pro CNN Prima NEWS Bartoň.

Jeho zmínka o sedmi zákonech míří například na revizi zákona o oceňování majetku. Obecně by změny v bydlení byly podobné zákonům, které platí v Německu či Rakousku.

„Zároveň platí, že stavebnictví má ze všech sektorů největší multiplikační efekt do zbytku ekonomiky. Pokud nastartujeme výstavbu, tak se nastartuje i zbytek ekonomiky. Hlavně směrem, který už nebude tolik závislý na budoucnosti spalovacích motorů,“ dodal Bartoň.

Kromě nejdůležitějších změn zmínil i dva nejzajímavější návrhy. Ty se skrývají v kapitole trhu práce. NERV totiž navrhuje snížit počet vězňů a zvýšit příjem cizinců na trhu práce i na vysokých školách. „Je hezké vytvořit poptávku po růstu, ale jak ji naplnit, když paradoxně nejsou lidi. Česká ekonomika se nachází v unikátní situaci, kdy neroste ani při plné zaměstnanosti. První bod řeší kvantitu a druhý kvalitu. Bez těchto lidí nebude ekonomika růst,“ řekl Bartoň.

Bydlení je velký problém, shodují se experti

Důležitá je ale podle něj samotná realizace návrhů. „Benefit růstu většinou z těchto opatření stejně v drtivé většině slízne až příští vláda,“ dodal.

S tím se shoduje i hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka. „Jsou to dobré nápady, které budou platné v delším časovém období,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Je otázkou, do jakých opatření se nakonec vláda Petra Fialy pustí. Pokud by se totiž budoucí vládní kabinet skládal například z opozičních stran, tak by s největší pravděpodobností návrhy NERVu spadly pod stůl. Během vlády hnutí ANO se totiž drtivá většina návrhů z této poradní skupiny nerealizovala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaký bude výhled ekonomiky z pohledu ministerstva financí? Více se dozvíte ve videu:

Podobně jako Bartoň oceňuje Peterka návrhy změn v oblasti bydlení. Jedná se totiž podle něj o obrovský problém. V posledních letech jsme premianti v růstu cen bydlení. Je zjevné, že legislativa v oblasti výstavby je taková, aby se nepovedlo nic postavit. V momentě kdy máme přehřátý trh práce, lidé se stěhují do měst, tak roste poptávka po bydlení. To vede k růstu cen,“ dodal.

Přečtěte celý článek