Energie na trhu zlevňují, část dodavatelů upraví ceníky

před 5 měsíce 85

Ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu v posledních měsících dál klesají, nyní na to zareagovali i někteří velcí dodavatelé v Česku. Společnost ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh), ceníky postupně snižuje také innogy. Další dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny.

ČEZ sníží fixované ceníky elektřiny a plynu od pondělka, ceny v nich budou stejně jako loni každým rokem závazku postupně klesat. „Naši strategii promítat pokles velkoobchodních cen energií do ceníků pro naše zákazníky držíme i v letošním roce a přicházíme s dalším velkým zlevněním. Zákazníkům na fixovaných produktech cenu snížíme v průměru o dvanáct procent na elektřině i na plynu,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Elektřina na nejběžnější sazbě D02d zlevní při tříleté fixaci v průměru o zhruba 480 korun za megawatthodinu, při tříleté fixaci bude první rok za 3590 Kč za MWh, druhý rok o 300 Kč levnější a třetí rok bude za 2890 Kč za MWh. U plynu bude průměrný pokles 220 Kč za MWh.

Na současný trend na trhu reaguje také innogy. „Například u plynu revidujeme ceníky na měsíční bázi a od února jsme snížili ceny plynu pro nové i stávající zákazníky v řádu stokorun za MWh. Aktuálně navíc připravujeme pro příští dny novou kampaň, ve které představíme atraktivní novinky pro zákazníky, kteří přejdou s dodávkou plynu nebo elektřiny k innogy," řekl mluvčí Pavel Grochál. Detaily nechtěl nyní komentovat.

PRE beze změn

Pražská energetika (PRE) zatím úpravu svých ceníků v dohledné době neplánuje. „Cenu produktů jsme pro většinu našich zákazníků plošně snižovali od září loňského roku a s těmito cenami jsme vstoupili i do roku nového,“ řekl mluvčí Karel Hanzelka. Upozornil, že i přes poměrně optimistický vývoj cen na burze je zatím předčasné predikovat, kdy a v jaké míře se pokles velkoobchodních cen projeví v koncových cenách pro zákazníky.

„Je potřeba si uvědomit, že dodavatelé nakupují komodity postupně a s předstihem, který může činit jeden rok i více. V koncových cenách pro zákazníky se tedy velkoobchodní ceny odrážejí se zpožděním. Současné ceny odpovídají velkoobchodním cenám z roku 2023,“ uvedl.

To, že mají velcí dodavatelé elektřinu pro své zákazníky pro letošní rok většinou nakoupenou dopředu, řekl také mluvčí E.ON Roman Šperňák. Aktuální ceny pro odběratele se tak podle něj odvíjí zejména od cen, za které dodavatelé nakupovali dříve. „Důležité je si i uvědomit, že narůstá důležitost denního vyvažování v elektřině,“ zdůraznil. Současný pokles cen energií na trhu jsou tak podle Šperňáka zejména pozitivním výhledem do budoucna.

„Dá se předpokládat, že v tomto roce budou ceny spíše stabilní a minimálně by neměly růst, ale asi se nedají úplně očekávat výrazné poklesy. Bude pak zajímavé sledovat, jak se budou odvíjet ceny pro nadcházející zimu a rok 2025, kde by se trend klesajících cen mohl projevit více,“ dodal.

Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o jedenáct procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o dvanáct procent.

Přečtěte celý článek