Epidemie chřipky je dle Státního zdravotního ústavu blízko vrcholu

před 1 týden 30

před 54 mminutami|Zdroj:

ČTK

Nemocných v Česku bylo v minulém týdnu 1901 na sto tisíc obyvatel. Epidemie chřipky se tak podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž svého letošního vrcholu. V některých krajích, jako je Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský, je nemocných i výrazně víc. Nejvyšší nemocnost – 2658 na sto tisíc obyvatel byla v Karlovarském kraji, uvedl SZÚ. Podle informací Hygienické služby ČR všech akutních respiračních infekcí (ARI) o dvě procenta ubylo, jen u chřipky lékaři evidují desetiprocentní nárůst.

„Hodnoty ARI a chřipky vykazují na celostátní úrovni České republiky pokračující celoplošnou epidemii s převahou chřipkových onemocnění," uvedli hygienici. Nejvyšší nemocnost evidují mezi dětmi do pěti let, která se pohybuje podle zveřejněného grafu kolem pěti tisíc případů na sto tisíc obyvatel této věkové skupiny. Naopak nejnižší nemocnost je mezi seniory nad 65 let.

V aktuální chřipkové sezoně bylo podle SZÚ do pátku minulého týdne nahlášeno 212 vážných průběhů chřipky, které si vyžádaly pobyt v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Lékaři také evidují mezi těmito hospitalizovanými čtyřicet úmrtí.

Od začátku letošního roku dál ubývá lidí, kteří měli pozitivní test na covid-19 zaevidovaný zdravotníkem, domácí samotesty se ve statistikách neprojeví. V šestém týdnu letošního roku do statistik přibylo pět případů na sto tisíc obyvatel, celkově asi 620 osob. Proti předcházejícímu týdnu jde o pokles zhruba o čtvrtinu. V nemocnicích je k pondělnímu ránu 51 pozitivně testovaných, proti předchozímu týdnu o deset méně. Deset hospitalizovaných je na jednotkách intenzivní péče.

Přečtěte celý článek