Epidemie koronaviru bude sílit, po rozvolnění jí v cestě nestojí skoro nic, varuje Dušek

3 měsíce starý 19

„Za pondělí nejsou čísla vůbec příjemná. Po víkendu vždy najde k nárůstů, měli bychom sledovat hlavně trend, ale včerejšek stojí za zmínku. Došlo ke skokovému nárůstu, přibylo zatím 2 521 nových případů a možná ještě nějaký bude. Přesouváme se do rizikového scénáře,“ řekl Dušek v úterý Radiožurnálu.

Týdenní počet nových případů při vyrovnaném počtu testů překročil 100 na 100 tisíc obyvatel. „Jak roste virová nálož, narůstá i počet hospitalizovaných. Za pondělí nemocnice zatím nahlásily přes 75 příjmů, na JIP je v tuto chvíli přes 113 pacientů,“ dodal šéf ÚZIS.

Dušek pozoruje i další varovné signály. „Predikce je riziková, stejně jako potenciální dopad na zdravotnictví. Je mi to líto, myslel jsem, že už to nikdy nebudu muset říkat,“ konstatoval. Proočkovanost, která je v Česku pod hranicí 60 procent, je prý nedostatečná pro dosažení kolektivní imunity. Lidí nad 60 let není očkováno přes 415 tisíc.

„Vidíme nárůst nákazy ve zranitelné skupině obyvatel. Nezapomínejme, že vakcinace není zázrak a dochází k vyprchání imunity. K tomu se načítá šíření v neproočkované části populace, která stále tvoří až 75 procent všech nově nakažených,“ zdůraznil Dušek. Průměrný věk na JIP se pohybuje mezi 67 až 70 lety, průměrný věk zemřelých činí zhruba 80 let.

A jak se bude epidemie vyvíjet dá? Počet diagnostikovaných případů prý poroste. „Epidemie bude sílit. V cestě jí nestojí skoro nic, rozvolnění je téměř stoprocentní. Pohyb obyvatel je v normálu a máme 30 procent neočkované dospělé populace,“ vysvětlil Dušek.

Všechny modely ÚZIS ale ukazují na silný efekt vakcinace. U seniorů podle Duška až o 87 procent snižuje pravděpodobnost, že naočkovaný člověk bude mít silný průběh nemoci. „To je dobrá záruka, že atak do nemocnic by neměl při větším počtu nakažených tak silný jako loni na podzim,“ dodal.

Zdroj