Epidemie neustupuje, nakažených začne opět přibývat, řekl epidemiolog Maďar. Vysvětlil důvod

1 měsíc starý 6

Na první pohled by se mohlo zdát, že se Česká republika začíná sápat z nejhoršího. Nemocnice sice zažijí zřejmě nejhorší týden, ale aspoň s výhledem, že pak už by mohlo být přeci jen lépe. Tomu napovídají poslední čísla nově nakažených za den, která skýtají mírný důvod k optimismu. Ten však může být pouze dočasný, jak upozorňuje epidemiolog Rastislav Maďar.

Že by nákaza postupně ustupovala, je předčasné říkat. S tím, jak se teď bude zvyšovat frekvence a intenzita testování, můžeme očekávat, že tento týden a možná i část budoucího ještě vyletíme na vysoké hodnoty, zejména v průmyslu, který pracuje full house, to znamená, fabriky jsou plně obsazené zaměstnanci,” řekl Maďar pro Českou televizi.

Epidemiolog tak upozorňuje na případy, které přibydou takříkajíc účetně, a to jen proto, že se bude ve firmách plošně testovat. Zejména v továrnách, kde jsou lidé ve velkých koncentracích, to mohou být poměrně významná čísla. Na druhou stranu se však díky testování dostane situace nakonec pod kontrolu. To však ještě nějakou dobu potrvá. Podle Maďara je nepravděpodobné, že by na konci tohoto třítýdenního lockdownu čísla dosáhla úrovně, která by umožnila rozvolnění.

Podle Rastislava Maďara je Česká republika jednou ze zemí, která směřuje k hranici kolektivní imunity jiným způsobem než vakcinací, a sice promořením. “Některé odhady uvádějí 4 až 4,5 milionu lidí promořených. Zdaleka ne u každého vzniká dostatečná hladina neutralizačních protilátek, na druhou stranu víme, že vzniká slizniční imunita, paměťová buněčná imunita, takže by mohli být alespoň nějakou dobu chráněni před těžšími formami nákazy,” uvádí Maďar.

Podle něj je nutné, aby si kolektivní imunita začala dohánět i z druhé strany, a to masivním očkováním. Současných třicet tisíc aplikovaných vakcín nestačí, je třeba se rychle dostat někam k 70 tisícům, aby maximum lidí bylo očkovaných alespoň první dávkou.

Foto: Úřad vlády ČR

Zdroj