Epidemie sílí. Vláda probere opatření

3 měsíce starý 21

„Pokud stanovisko nebude v tuto chvíli, tak nebudu navrhovat změnu opatření. Ale samozřejmě pokud by bylo třeba i v průběhu týdne, tak může vláda zasednout mimořádně a opatření schválit," uvedl ministr Vojtěch před pondělním zasedáním kabinetu.

Stanovisko chtěl po Vlastimilu Válkovi (TOP 09), o němž se uvažuje jako o budoucím ministru zdravotnictví v zatím neexistující nové vládě. Zástupci koalice uvedli, že pro stanovisko nemají žádné odborné podklady. Zdůraznili, že za nynější opatření proti koronaviru je plně zodpovědná současná vláda. Válek byl v pondělí na stomatologickém zákroku.

Na jednání kabinetu se původně mělo řešit zkrácení doby platnosti antigenních testů z nynějších tří dnů na jeden a u PCR ze sedmi na tři dny. Stejně tak se měla zkrátit karanténa, kterou by negativním PCR testem bylo možné ukončit už po týdnu místo aktuálních 14 dní.

Na programu měla být také otázka ukončení hrazení preventivní covidových testů z veřejného zdravotního pojištění.

Čísla rostou

Čísla nakažených i hospitalizovaných skokově vzrostla, epidemie se podle ÚZIS od tohoto týdne vyvíjí již rizikovým scénářem.

Za pondělí přibylo nejvíce nakažených od dubna, a to 2521 nových případů. Oproti minulému pondělí je to skokový nárůst o přibližně 1200 pozitivních. Šíření onemocnění covid-19 tak prudce zrychlilo a epidemie se již nevyvíjí podle realistického scénáře jako doposud, ale podle rizikového.

Jaká opatření by mohla přijít při případném zpřísnění není jasné. Žádný plán ani systém, jako byl například v minulosti PES nebo šestice balíčků, kdy na jednotlivé úrovně odrážející určité hodnoty byly navázány skupiny opatření, není doposud znám. Hrozí tak opět to, co již veřejnost v minulosti v rámci epidemie několikrát zažila, tedy že se lidé o zaváděných restrikcích nedozvědí dostatečně včas a zkomplikuje jim to život.

Jasněji by mohlo být ve středu, kdy se právě otázkou opatření bude zaobírat vláda. Již v pátek bylo oznámeno, že by od listopadu měli hygienici zintenzivnit kontroly dodržování opatření, jako je očkování či negativní testy.

Novinky se s dotazem na existenci nějakého jízdního řádu, aby lidé měli alespoň základní povědomí o tom, co je může čekat, obrátily na ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčího Daniela Köppla prý plán existuje, podrobnosti k tomu ovšem nesdělil.

„V současné době má ministerstvo zdravotnictví připravené tři predikce možného vývoje, na které je navázaný konkrétní plán,” uvedl pouze mluvčí.

Vláda se sejde ve středu ve 14 hodin, kromě epidemických opatření projedná také novelu zákona o DPH, která prodlouží nulovou daň na energie na potřebnou dobu.

Zdroj