Epidemie slábne, německé hranice se pootevřely

3 měsíce starý 16

Starý protiepidemický systém (PES), který v současnosti ministerstvo zdravotnictví aktualizuje, by na první pohled mohl působit znepokojivě – po sobotě stoupl rizikový index o tři body. Je to proto, že se zjednodušené reprodukční číslo zvýšilo nad 0,8, ve skutečnosti je to ale zvýšení velmi nepatrné – z 0,794 na 0,800. Počty nakažených dál klesají, ačkoli množství případů na sto tisíc obyvatel za dva týdny i přes trvalý pokles stále zůstává nad tisícem a relativní počet nakažených seniorů nad 65 let nad osmi sty na sto tisíc.

Německo pootevírá hranice. Po příjezdu je nutná karanténa, tranzit volný

Německu ale takový pokles spojený s dlouhodobým příznivým trendem stačil k tomu, aby Česko vyňalo z kategorie zemí s šířením nových mutací koronaviru. Znamená to, že od nedělní půlnoci se pootevřely jeho hranice a skončily kontroly každého, kdo by se chtěl dostat z Čech do Bavorska nebo Saska. Jak ale zdůraznil německý velvyslanec Christoph Israng, pro Němce je Česko stále oblastí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. „Určité restrikce budou platit i nadále,“ podotkl.

Kdo se nyní do Německa vypraví, nehrozí mu již, že ho policie pošle z hranic zpět. Příjezd do země je možný, ale rozhodně ne na nákupy nebo jednorázové návštěvy. Kdo do Německa přijíždí, musí mít předem zařízený negativní test, ale i tak musí nastoupit do desetidenní karantény. Zásadní uvolnění přichází naopak pro ty, kdo chtějí Německem jen projet. „Řidiči nákladní kamionové dopravy se nebudou muset nechat testovat, také bude možné jet na německá letiště bez testu, opět se bude také umožňovat tranzit přes německé území,“ shrnul ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Sousední spolkové země ještě nevyjasnily, které pendlery k sobě pustí. Zatím mohli do Bavorska či Saska pouze ti pracující ve vyjmenovaných kritických odvětvích, jako je zdravotnictví nebo energetika. České ministerstvo zahraničí předpokládá, že obě země zavedou podobné výjimky jako na začátku roku.

Učitelům, kteří se k očkování nezaregistrují do půlnoci, propadne přednostní kód

Pouze do nedělních 23:59 jsou platné kódy, které dostali učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol, aby se mohli přednostně zaregistrovat na očkování proti covidu-19. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v sobotu vyzval všechny, kteří tak ještě neučinili, aby se centrálního rezervačního systému přihlásili, protože ministerstvo zdravotnictví neplánuje platnost kódů prodloužit. Ujistil zároveň, že kdo se včas registruje, jistě na něj vyjde i termín, i kdyby jej do půlnoci ještě nedostal.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví se k 25. březnu registrovalo na očkování 197 646 školských pracovníků a dávku vakcíny jich dostalo 114 134. V sobotu uplynulo čtvrt roku od podání prvních dávek vakcíny proti koronaviru v Česku. Za tu dobu podali zdravotníci přes 1,5 milionu dávek a dostalo je do sobotního večera 1 121 007 lidí. Z nich 439 912 již má obě dávky.

Vedle pracovníků škol se v současnosti mohou hlásit o vakcínu lidé starší 70 let, zdravotníci, vybraní členové integrovaného záchranného systému, pracovníci kritické infrastruktury a chronicky nemocní s vybranými diagnózami. Experti na modelování vývoje situace spočítali, že nejmenší ztráty na životech jsou při očkování striktně podle věku postupně od nejstarších obyvatel. Od upřednostňování profesí by se podle nich mělo ustoupit.

Zdroj