Erdogan poděkoval Putinovi za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

2 měsíce starý 18

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) a ruský prezident Vladimír Putin (vpravo) během setkání na summitu CICA v Astaně v Kazachstánu 13. října 2022.

Ankara/Moskva - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

Dohody, které v Turecku za zprostředkování OSN loni v červenci podepsaly Ukrajina a Rusko, zajišťují vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Pokračování schématu oznámilo Turecko minulý víkend, aniž by upřesnilo o kolik dnů prodloužení platí. Kyjev zprvu tvrdil, že o 120 dnů a Moskva uváděla 60. Kyjev, Turecko a OSN usilovaly o stodvacetidenní prodloužení, což je i lhůta, na kterou byla dohoda původně uzavřena a poté už jednou prodloužena.

Kreml následně v pondělí uvedl, že v případě, že se po 60 dnech dohodu rozhodne svou část dohod neprodloužit, pošle veškerý objem potravin odeslaný v předchozí době Africe bezplatně.

Obilné dohody byly prodlouženy poprvé loni v listopadu s cílem bojovat proti globální potravinové krizi. Tu přiživila ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru a ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů, poznamenala už dříve agentura Reuters.

Zdroj