Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na sobotní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

Ankara/Moskva 13:48 25. března 2023

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | Zdroj: Reuters

Dohody, které v Turecku za zprostředkování OSN loni v červenci podepsaly Ukrajina a Rusko, zajišťují vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Pokračování schématu oznámilo Turecko minulý víkend, aniž by upřesnilo o kolik dnů prodloužení platí. Kyjev zprvu tvrdil, že o 120 dnů a Moskva uváděla 60.

ONLINE: Situaci u Bachmutu se daří stabilizovat, uvádí ukrajinský generální štáb

Číst článek

Kyjev, Turecko a OSN usilovaly o stodvacetidenní prodloužení, což je i lhůta, na kterou byla dohoda původně uzavřena a poté už jednou prodloužena.

Kreml následně v pondělí uvedl, že v případě, že se po 60 dnech rozhodne svou část dohod neprodloužit, pošle veškerý objem potravin odeslaný v předchozí době Africe bezplatně.

Obilné dohody byly prodlouženy poprvé loni v listopadu s cílem bojovat proti globální potravinové krizi. Tu přiživila ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru a ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů, poznamenala už dříve agentura Reuters.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Sourozenci Taschlerovi předvedli životní výkon, na krasobruslařském mistrovství světa skončili osmí

  2. Erdogan poděkoval Putinovi za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. Apeloval i na konec války

  3. Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec spalovacích motorů, oznámily obě strany

  4. „Učitel má být režisér, žáci mají rozhodovat.“ Autoři projektu Mapa otevírají nové možnosti výuky

  5. Stát Mississippi zasáhlo silné tornádo, úřady hlásí minimálně 23 mrtvých

  6. ONLINE: Situaci u Bachmutu se daří stabilizovat, uvádí ukrajinský generální štáb

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme