EU chce po Novavaxu varování před vážnými vedlejšími účinky. Vakcína je dostupná i v Česku

1 měsíc starý 102

Myokarditida a perikarditida. To jsou srdeční onemocnění, která může Nuvaxovid od Novavaxu podle EMA způsobit. Agentura doporučila, aby bylo varování před záněty uvedeno v informacích o přípravku na základě několika nahlášeným případů. Informuje o tom Reuters, přičemž na riziko upozornil už v červnu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Firma ale uvedla, že během klinických studií nenarazila na žádné problémy, které by vedly k obavám týkajícím se zánětu srdce. Proto chce nyní získat ještě více údajů. „Budeme spolupracovat s příslušnými orgány, abychom zajistili, že informace o našich produktech budou v souladu s naší běžnou interpretací příchozích dat,“ poznamenal výrobce z USA.

Doufal, že porazí konkurenční vývojáře vakcín tím, že spoléhá na stejnou technologii, kterou používá v boji proti různým nemocem včetně chřipky. Tedy žádný rychlý vývoj, ze kterého měla řada lidí obavy, ale starý osvědčený postup. Nicméně od schválení v loňském prosinci bylo v Evropě podáno pouze 250 000 dávek této očkovací látky.

Srdeční záněty byly dříve identifikovány jako vzácné vedlejší účinky po aplikaci prvotních mRNA vakcín vyrobených Modernou a společné látky z dílny Pfizer a BioNTechu. Potíže se vyskytly u mladých mužů, ale ti se vyhnuli vážným následkům a plně se zotavují. Objevily se také případy alergických reakcích.

Zdroj